Jan Nowak-Jeziorański - biografia, zasługi

Jan Nowak Jeziorański urodził się jako Zdzisław Antoni Jeziorański 2 października 1914 roku w Berlinie. Imiona „Jan Nowak” przyjął dopiero podczas II wojny światowej jako pseudonimy. Pochodził z rodziny polskich inteligentów, który starali się go wychowywać w duchu patriotyzmu. Po I wojnie światowej rodzina znalazła się w Polsce, a młody Zdzisław uczęszczał do gimnazjum Adama Mickiewicza w Warszawie. W młodości był bardzo związany z ruchem harcerskim, który promował zresztą całe życie, jednakże jego prawdziwą pasją, odkrytą w latach 30., okazało się radio. Jeszcze przed wojną nawiązał kontakty z pracownikami Polskiego Radia, współpracował z nim i mimo pracy na uczelni marzył także o pracy związanej z pasją.

Po wybuchu wojny został zmobilizowany i brał udział w kampanii wrześniowej. W czasie walk został ranny i wzięty do niewoli, udało mu się jednak z niej uciec i w 1941 roku dołączyć do polskich organizacji podziemnych. Działał w konspiracyjnych strukturach ZWZ i AK, podejmując się niebezpiecznej roli łącznika i kuriera pomiędzy AK a Zachodem.  Pięciokrotnie przedzierał się do Wielkiej Brytanii, tylko po to by wrócić do kraju i dalej toczyć tam walkę. W roku 1944 brał udział w powstaniu warszawskim, współtworzył i organizował działalność powstańczego radia „Błyskawica”. Tuż przed upadkiem powstania na rozkaz „Bora” Komorowskiego przedarł się do Londynu, zabierając ze sobą najważniejsze zdjęcia i dokumenty AK. Po zakończeniu wojny postanowił pozostać na emigracji.

Począwszy od 1951 roku stał się jednym z ojców projektu utworzenia polskojęzycznej stacji radiowej, która informowałaby Polaków w kraju o prawdziwej sytuacji na świecie i w Polsce – były to narodziny Radia Wolna Europa, polskojęzycznej wersji większego projektu nadawania informacji z Zachodu do krajów za żelazną kurtyną. Wolna Europa była cierniem w boku propagandy PRL-u, stąd też intensywne próby zagłuszania sygnału i karania słuchaczy, mimo to audycja cieszyła się niekłamaną popularnością i była słuchana przez tysiące osób. Dla Polaków była to jedyna namiastka niezależnych mediów.  Przez wiele lat Nowak-Jeziorański był „twarzą” całego projektu, zauważaną zarówno na Zachodzie, jak i w kraju.

Po upadku władzy komunistycznej w Polsce Jan Nowak-Jeziorański dalej aktywnie działal na rzecz polskich interesów na Zachodzie i coraz częściej przyjeżdżał do kraju. Ostatecznie w roku 2002 zdecydował się wrócić na stałe i przeżyć w ojczyźnie resztę życia. Zmarł 20 stycznia 2005 roku w Warszawie.

Polecamy również:

  • Armia Krajowa - najważniejsze akcje i osiągnięcia

    Powstała z przekształcenia i powiększenia Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) Armia Krajowa była od roku 1942 największą organizacją podziemnego ruchu oporu w Polsce i drugą największą w Europie. W prawie żadnym innym państwie działającemu w ukryciu ruchowi oporu nie udało się zbudować tak rozbudowanych i skomplikowanych... Więcej »

  • Tadeusz Bór-Komorowski - biografia, zasługi

    Przyszły dowódca Armii Krajowej urodził się 1 czerwca 1895 roku w Chorobrowie, na terytorium Austro-Węgier. Pochodził z zamożnej rodziny szlacheckiej o długoletnich tradycjach patriotycznych, jak i wojskowych. Stąd też po ukończeniu podstawowych stopni nauki we Lwowie rozpoczął karierę w wojsku... Więcej »

  • Stefan Grot-Rowecki - biografia, zasługi

    Stefan Rowecki urodził się 25 grudnia 1895 roku w Piotrkowie Trybunalskim, na terenie zaboru rosyjskiego. Rodzina zachowywała silne tradycje patriotyczne, które zaszczepiła w młodym Stefanie, rzutowało to na jego dalsze życiowe decyzje Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43