Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Atak na Pearl Harbor - przyczyny, przebieg, skutki - strona 2

Ostatnio komentowane
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

japońska inwazja na Chiny (1937 rok) i reakcja Stanów Zjednoczonych, wspierających chińskie wojska.

Aby marzyć o pokonaniu floty amerykańskiej na Pacyfiku, Japończycy musieli najpierw pozbawić ją głównego trzonu uderzeniowego, jakim były potężne lotniskowce. Zazwyczaj stacjonowały one w bazie morskiej w Pearl Harbor. Stąd też opracowany przez  Isoroku Yamamoto plan niespodziewanego ataku na ową bazę i zniszczenie znajdujących się w niej okrętów. Uderzenie miało zostać wykonane rankiem, pod koniec weekendu, w sytuacji, kiedy załoga na okrętach była minimalna.

Do dzisiaj pojawiają się kontrowersje, czy wywiad amerykański wiedział o ataku, a jeżeli tak, to czy świadomie na niego pozwolił, by mieć pretekst do wojny z Japonią. Faktem jest jednak, że japoński nalot z 7 grudnia 1941 roku był całkowitym zaskoczeniem dla bazy w Pearl Harbor. W krótkim czasie na dno poszła większość zgromadzonych tam okrętów, pozostałe zaś zostały poważnie uszkodzone. Zniszczeniu uległa też większość zgromadzonych na wyspie samolotów. Na szczęście dla Amerykanów, dosłownie kilka dni wcześniej z bazy wyszedł główny cel ataku Japończyków, czyli lotniskowce, przez co były one nietknięte. Jednakże port w Pearl Harbour i zgromadzona tam flota przestała istnieć.

Atak na bazę morską był tym, czego potrzebował Roosevelt do wprowadzenia USA w wojnę. Już wkrótce zresztą, w wyniku wypowiedzenia jej USA przez Adolfa Hitlera, USA mogły oficjalnie rozpocząć walkę także w Europie. Alianci zyskali potężnego sojusznika.

Polecamy również:

  • Lend-Lease Act - czym był, o czym mówił, znaczenie

    Stany Zjednoczone od początku II wojny światowej były po stronie Aliantów, jednakże władze USA nie mogły zaangażować się w konflikt oficjalnie. Mimo że amerykańskie społeczeństwo było generalnie nastawione przeciwko Niemcom, to sprzeciwiało się jednocześnie zaangażowaniu w kolejną wojnę. Prezydent Roosevelt... Więcej »

  • Bitwa o Atlantyk - przyczyny, przebieg, skutki (znaczenie)

    Ocean Atlantycki odgrywał podczas obu wojen światowych kluczowe znaczenie, jako główna droga transportu materiałów wojennych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ich sojusznikami w Europie.  O ile aż do roku 1941 Stany Zjednoczone nie były formalnie zaangażowane w wojnę, to wspierały one Wielką... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =