Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rośliny żywieniowe - strona 3

Głównym obecnie gatunkiem uprawnym jest pszenica zwyczajna, chociaż uprawiane są w mniejszej ilości również inne gatunki, np. pszenica orkisz. Pochodzi ona z południowo-zachodnie i środkowej Azji. Jest to typowe zboże zbiorowisk trawiastych klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego (stepów i prerii). Na żyznych glebach, obficie nawożona i starannie uprawiana daje wysokie plony. W szerokościach międzyzwrotnikowych  uprawiana jest na obszarach wyżynnych (Dekan w Indiach, Etiopia, Kenia, Ekwador. Mimo największego areału upraw, ustępuje pod względem wielkości zbiorów kukurydzy i ryżowi.

Kukurydza była w 2010 roku drugą pod względem areału upraw (162 mln ha) rośliną zbożową na świecie. Została udomowiona w Ameryce Środkowej (jej dzikich krewnych można do dziś spotkać w Meksyku, Gwatemali i Nikaragui). Udomowiona około 6,9 tys. lat p.n.e. była podstawowym zbożem chlebowym Azteków, Majów i innych ludów prekolumbijskiej Ameryki (główny gatunek uprawiany pszenica zwyczajna). Takie jest w dalszym ciągu jej podstawowe zastosowanie w krajach Ameryki Łacińskiej. Współcześnie jest też uprawiana poza Amerykami. W porównaniu z pszenicą ma większe wymagania względem długości okresu wegetacyjnego.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Zobacz również

 • Czynniki rozwoju rolnictwa - pozaprzyrodnicze i przyrodniczne - geografia

  Czynniki (albo inaczej uwarunkowania) rozwoju rolnictwa to warunki, które decydują o charakterze rolnictwa danego kraju i regionu.

  Więcej
 • Typy rolnictwa na świecie (rolnictwo ekstensywne, intensywne, pierwotne, tradycyjne i in.) - geografia

  Wyróżniając typy rolnictwa lub inaczej systemy rolniczego gospodarowania (i zaliczając produkcję rolniczą danego obszaru do określonego typu) uwzględniamy 3 główne kryteria: - cechy społeczne i własnościowe rolnictwa (związane z własnością ziemi uprawnej), - cechy produkcyjne rolnictwa (związane z kierunkami i wielkoś...

  Więcej
 • Rośliny przemysłowe w Polsce i na świecie - przykłady

  Rośliny uprawne uprawiane jako surowiec produkcyjny zakładów oraz całych galęzi przemysłu to inaczej rośliny przemysłowe. Zaliczamy do nich:- rośliny oleiste (np. rzepak, słonecznik, olejowiec gwinejski), - rośliny włókniste (np. len, konopie siewne, bawełna), - niektóre rośliny okopowe (np. ziemniak jako surowiec ...

  Więcej
 • Rośliny pastewne

  Rośliny uprawiane na paszę (pożywienie) dla zwierząt hodowlanych to inaczej rośliny pastewne. Część z nich jest również uprawiana jako rośliny żywieniowe i przemysłowe (np. ziemniak).

  Więcej
 • Zwierzęta hodowlane na świecie - geografia

  Zwierzęta hodowlane to zwierzęta udomowione lub dzikie/nie udomowione (jeleniowate, zwierzęta futerkowe, strusie, krokodyle i inne), które są chowane (mają zapewnione pożywienie, schronienie oraz możliwość odpoczynku i  rozrodu) w gospodarstwach rolnych, na specjalistycznych fermach, w laboratoriach i w domach.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (3)
Wynik działania 1 + 1 =
aNia_69
2016-02-11 19:57:49
oco wam lódzie hodzi ?
Jenusz
2016-02-11 15:58:46
wes zie zamkij lepirj bo sam bys tak nie napisau
kut6s
2016-02-11 15:57:41
taki se raczej kópa
Ostatnio komentowane
kiepskie to. postarajcie sie bardziej. nie piszcie w numerach czyli np. 1.bleblelble tylk...
co cie to • 2020-03-31 18:48:14
Co toDYREKTORIATT
Sksiwj • 2020-03-31 16:51:05
HA HA!
NIEZNAJOMY • 2020-03-31 15:24:49
ok
ol8 • 2020-03-31 13:27:38
Nie
Nie • 2020-03-31 12:07:38