Zasoby naturalne lub przyrodnicze zasoby naturalne to wszystkie elementy środowiska przyrodniczego, które człowiek może wykorzystać dla swoich potrzeb. Są to zarówno organiczne, jak i nieorganiczne elementy środowiska.
Ta część zasobów, która w procesach produkcyjnych przetwarzana jest przez człowieka na produkty finalne nosi nazwą surowców.
Wyróżniamy wśród nich:
- surowce pochodzenia roślinnego (np. zboże, drewno, czy naturalne włókna roślinne, takie jak bawełna),
- surowce pochodzenia zwierzęcego (np. mięso, skóry, czy wełnę)
oraz surowce mineralne.
Wśród zasobów naturalnych wyróżniamy:
- zasoby stałe (niewyczerpywalne) – energię słoneczną, energię wiatru, energię geotermalną itp.
oraz zasoby wyczerpywalne.
Zasoby te mają różną zdolność odtwarzania się. Te, które mogą odtworzyć się we w miarę krótkim czasie (zasoby pochodzenia organicznego, zasoby wodne, powietrza atmosferyczne) nazywamy zasobami odnawialnymi. Te, które wymagają długiego czasu do odtworzenia się nazywamy zasobami bardzo trudno odnawialnymi (gleby, niektóre zasoby skalne – piaski, żwiry, krajobraz). Te wreszcie, których ilość na Ziemi jest ograniczona i zmniejsza się w miarę ich pozyskiwania noszą nazwę zasobów nieodnawialnych. Występują one przede wszystkim w litosferze (większość potencjalnych surowców mineralnych). W perspektywie krótszego, bądź dłuższego czasu ulegną one całkowitemu wyczerpaniu. Stąd też wyzwaniem technologicznym jest znalezienie dla nich zamienników (substytutów), bądź rozszerzenie ich wtórnego wykorzystywania (recykling).