Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Otrzymywanie wodoru, tlenu i innych pierwiastków - strona 2

Ostatnio komentowane
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

jak nikiel, cynk, srebro, złoto, miedź.

W celu przeprowadzenia elektrolizy roztworu wybranej soli, trzeba zbudować ogniwo elektrolityczne, składające się w najprostszym przypadku z dwóch elektrod zanurzonych w naczyniu zawierającym roztwór poddawany elektrolizie – elektrolit, połączonych ze źródłem prądu stałego pod odpowiednim napięciem. Od napięcia przyłożonego do elektrod zależy, czy w ogniwie będą biegły reakcje elektrodowe oraz w przypadku bardziej złożonych elektrolitów – które reakcje będą zachodziły, a które nie. To, czy dana reakcja elektrodowa będzie zachodziła czy nie, zależy od wartości potencjału elektrochemicznego, którą oblicza się na podstawie standardowego potencjału dla danej reakcji oraz stężeń odpowiednich jonów, zgodnie z równaniem (3). Aby reakcja przebiegała, do elektrod musi być przyłożone napięcie o wartości wyższej lub równej potencjałowi elektrochemicznemu danego układu.

W elektrolitycznym otrzymywaniu pierwiastków należy pamiętać o dwóch istotnych ograniczeniach: otrzymywany pierwiastek musi łatwo ulegać odpowiedniej reakcji elektrodowej (np. redukcja miedzi z Cu2+ do Cu0 lub utlenianie chloru z jonów Cl- do Cl2), a także nie powinien wchodzić w reakcje

Polecamy również:

 • Stopnie utlenienia

  Stopień utleniemia jest to ładunek elektryczny atomu w związku chemicznym, gdyby ten związek był zbudowany z jonów. W związkach złożonych tylko z dwóch pierwiastków stopień utlenienia jest równy liczbie elektronów oddanych lub przyjętych. Stopień utlenienia oznacza się rzymską... Więcej »

 • Szereg napięciowy metali

  Ułożenie metali według wzrastającej wartości potencjału redoks pozwala na stworzenie szeregu napięciowego metali. Metale położone na szczycie szeregu, takie jak lit, sód, czy potas mają silną tendencję do oddawania elektronów i w efekcie łatwo tworzą jony dodatnie (świadczy o tym duża ujemna wartość... Więcej »

 • Bilansowanie reakcji redoks

  Reakcje redoks to takie procesy chemiczne, w których jedne substancje ulegają utlenianiu, a inne – redukcji. Oznacza to, że zmienia się ich stopień utlenienia. Dla substancji utlenianej – rośnie, a dla redukowanej – maleje. Przykładem może być reakcja nadmanganianu potasu z siarczanem (IV)... Więcej »

 • Zastosowanie elektrolizy

  Proces elektrolizy znajduje wiele różnorodnych zastosowań, zarówno w przemyśle, jak i w laboratorium. Przemysłowe zastosowania elektrolizy to przede wszystkim otrzymywanie metali szlachetnych, szczególnie miedzi, o wysokiej czystości. Więcej »

Komentarze (1)
1 + 5 =
Komentarze
ktoś • 2018-11-10 13:39:43
fajne