Aspiryna – wzór, działanie, zastosowanie

Aspiryna- wzór

 

Kwas acetylosalicylowy ( Acidium Acetylosalicylum, Acetylsalicylic acid, Aspirin, Polopiryna)

Należy do najczęściej stosowanych leków z grupy nienarkotycznych leków przeciwzapalnych (NLPZ).  NLPZ to leki o działaniu przeciwgorączkowym oraz przeciwbólowym nie powodujące uzależnienia i uczucia euforii.

Aspiryna- działanie

Aspiryna działa silnie przeciwzapalnie i przeciwbólowo wpływając na  syntezę prostaglandyn. Kwas acetylosalicylowy w sposób nieodwracalny hamuje COX1 i COX2 acetylując reszty seryny w strukturze białkowej izoenzymów.

Kwas acetylosalicylowy to ester kwasu salicylowego i octowego, jako ester ulega łatwej hydrolizie w warunkach kwasowych i zasadowych. Tworzenie soli  z zasadami nieorganicznymi zwiększa rozpuszczalność leku w wodzie i ogranicza jego miejscowe działanie drażniące. Najczęściej stosuje się sól wapniową (Calciprim) ale stosuje się tez sole litu, sodu, magnezu, glinu, amonu czy nawet mocznika i kolaminy. Asprocol  to sól aspiryny i glicyny.

Aspiryna- zastosowanie

W chorobach reumatycznych aspiryna stosowana jest w  dużych dawkach (kilka gramów dziennie). Należy jednak pamiętać że duże stężenie (150 mg/ ml) może spowodować poważne uszkodzenie wątroby (zespół Reye’a). Prawidłowo stosowana aspiryna jest jednak lekiem bezpiecznym o bardzo znikomej toksyczności. Stosowana jest w profilaktyce zakrzepów  i zawału mięśnia sercowego. Stosowane wówczas dawki są mniejsze jednak należy przyjmować je regularnie co może powodować podrażnienie żołądka, dlatego też stosuje się często formę kapsułek dojelitowych (Colfarit). Metabolitem aspiryny jest kwas salicylowy, jednak ze względu na silne działanie wrzodotwórcze nigdy nie jest podawany doustnie. Kwas salicylowy należy do NLPZ i jest stosowany w formie maści na skórę. Aspiryna ze względu na wydzielanie kwasu salicylowego w żołądku czasem podawana jest z węglanem wapnia lub wodorowęglanem sodu w  celu podwyższenia pH.

Polecamy również:

  • Dawka lecznicza i dawka toksyczna

    Dobór odpowiedniej dawki leku jest bardzo ważny w procesie leczenia (farmakoterapii). Dawka optymalna to taka, która nie powoduje toksycznych efektów związanych z przedawkowaniem i jednoczesnie pozwala uzyskać oczekiwany efekt terapeutyczny.  Więcej »

  • Rodzaje leków

    Liczba leków którymi dysponuje przeciętny kraj w obecnych czasach to około 5000-10000 preparatów, natomiast ogólna liczba leków na świecie to około 200 000. Tak ogromna liczba preparatów stwarza konieczność scisłego i przejrzystego uporządkowania. Jako kryterium... Więcej »

  • Sposoby podawania leków

    Lek może być podawany w rózny sposób w zależności od parametrów farmaceutycznych i farmakokinetycznych. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33