Nowa Lewica - doktryna, ideologia, przedstawiciele - strona 2

anarchistycznych, maoistowskich, trockistowskich oraz egzystencjalnych. Nowa Lewica to radykalna ideologia polityczna głosząca, iż największymi formami ucisku i zniewolenia dla ludzi są społeczeństwo i państwo, wobec czego należy zlikwidować wszelkie ich struktury i pozwolić człowiekowi na swobodę działania. Odrzuca się zatem formy współczesnych państw i społeczeństwa industrialnego jako ciemiężące, represyjne i totalitarne. Zdaniem zwolenników ideologii nawet państwo demokratyczne jest formą zniewolenia człowieka, bowiem choć teoretycznie zapewnia obywatelom wolność i swobodę działania, to w rzeczywistości w sposób ukryty cały czas ma ich pod kontrolą – dzięki użyciu różnych środków, m.in. mediów czy techniki. Władza dba jedynie o interes określonej grupy, jest wyrazicielem potrzeb establishmentu i tylko jemu służy. Elity polityczne i społeczne odrzuca się podobnie jak system władzy.

Nowa Lewica zaproponowała pójście drogą tzw. Wielkiej Odnowy, której podstawę stanowić miał bunt studentów i intelektualistów, którzy po obaleniu obecnego systemu wprowadziliby nowe, nierepresyjne społeczeństwo.

Równie groźnymi wrogami dla zwolenników Nowej Lewicy są konsumpcyjny styl życia

Polecamy również:

 • Konserwatyzm - definicja, geneza, rozwój - WOS

  Konserwatyzm ( z łacińskiego conservare oznacza zachowywać, ocalać, dochować bez mian) to postawa, która charakteryzuje się obroną istniejącego porządku, niechęcią do zmian, szczególnie tych gwałtownych i rewolucyjnych  oraz  przywiązaniem do tradycji, sprawdzonych norm i... Więcej »

 • Liberalizm - definicja, geneza, rozwój - WOS

  Nazwa tej doktryny wywodzi się od łacińskiego słowa libertas, oznaczającego wolność, wobec czego uznaje się, iż najważniejszą wartością w doktrynie liberalnej jest właśnie wolność rozumiana na wiele sposobów – jako wolność gospodarcza, wolność jednostki, wolność praw i... Więcej »

 • Chrześcijańska demokracja - geneza i rozwój, założenia

  Demokracja chrześcijańska (potocznie nazywana chadecją) to ruch społeczno-polityczny pierwotnie blisko związany z doktryną społeczną Kościoła katolickiego (w dużej mierze jest na niej oparty), ale posiadający niezależny charakter. Więcej »

 • Socjaldemokracja - ideologia, cechy, geneza - WOS

  Genezy socjaldemokracji należy szukać pod koniec XIX wieku, w sytuacji rozłamu międzynarodowego ruchu robotniczego na dwa zasadnicze obozy – rewolucyjny oraz reformistyczny. Zwolennicy tendencji reformistycznej opowiadali się za przechwyceniem władzy przez proletariat na drodze demokratycznej i... Więcej »

 • Faszym - założenia, znaczenie, przedstawiciele

  Faszyzm jest totalitarnym systemem politycznym, a także ideologią, której źródła sięgają początku XX wieku (dzieła Georgesa Sorela, Charlesa Peguy'a i Huberta Lagardelle'a), a która swój ostateczny kształt uzyskała w latach 20. XX wieku we Włoszech. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
wow
lika • 2021-12-05 17:24:11
Pewien błąd się wkradł. "W 1912 r. Byron wygłosił w Izbie Lordów przemówienie" sta...
Ruda • 2021-12-05 16:35:07
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
T
Jack • 2021-12-05 13:16:14
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37