Salezjanie - historia, informacje, działalność - strona 2

powołał także do życia zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych, czyli salezjanki, które przybyły do Polski w 1922 r. Z kolei w 1876 r. św. Jan Bosco założył również Stowarzyszenie Współpracowników Salezjańskich, złożone z osób świeckich (choć mogli do niego należeć także duchowni), którego głównym celem było wspomaganie w pracy wychowawczej.

Wszystkie te wspólnoty, instytuty zakonne i świeckie grupy apostolskie, które odwołują się i wzorują na działalności św. Jana Bosco, są określane mianem Rodziny Salezjańskiej. W świecie istnieje 21 gałęzi Rodziny Salezjańskiej zrzeszających ponad czterysta tysięcy członków.

Salezjanie (jako zakon męski) obecni są na pięciu kontynentach w 132 krajach świata. Współcześnie zgromadzenie liczy około 16 tysięcy braci. W Polsce znajdują się dwa salezjańskie wyższe seminaria duchowne: w Krakowie i w Lądzie nad Wartą.

Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego prowadzi w naszym kraju ponad 30 ośrodków oświatowych i zajmuje dzisiaj pierwsze miejsce wśród wszystkich męskich rodzin zakonnych w Polsce. Do zgromadzenia salezjańskiego należał m.in. Prymas Polski, kardynał August Hlond (1881-1948). 

Ponadto z Towarzystwa Świętego Franciszka Salezego wywodzą się michalici (zgromadzenie św. Michała) i michalitki.

Polecamy również:

 • Zakon benedyktynów - historia, działalność, habit - opis

  Benedyktyni (Zakon Świętego Benedykta; łac. Ordo Sancti Benedicti, stąd skrót: OSB) to zgromadzenie zakonne, którego założycielem był św. Benedykt z Nursji (480-ok.550). Oficjalnie powstało w 529 r. Do pierwszych ośrodków należały klasztory w Subiaco. Więcej »

 • Zakon cystersów - historia, działalność, opis

  Zakon Cystersów (łac. Sacer Ordo Cisterciensis) to katolicki zakon mniszy założony przez św. Roberta z Molesmes w 1098 r. we Francji. Wyodrębnił się on z zakonu benedyktynów – św. Robert, dążąc do odnowy życia klasztornego w duchu pierwotnej reguły, zdecydował się utworzyć nowe opactwo... Więcej »

 • Zakon franciszkanów - historia, zasady, działalność - opis

  Zakon franciszkański, a właściwie Zakon Braci Mniejszych (Ordo Fratrum Minorum; skrót OFM), został założony w 1209 r. przez św. Franciszka z Asyżu. Było to od początku zgromadzenie zaliczane do katolickich zakonów żebraczych, czyli takich, które utrzymują się z jałmużny. Więcej »

 • Zakon Braci Mniejszych Kapucynów - historia, działalność, opis

  Kapucyni (pełna nazwa: Zakon Braci Mniejszych Kapucynów; skrót: OFMCap) należą do rodziny zakonów franciszkańskich, czyli takich, które za swojego założyciela uważają św. Franciszka z Asyżu. Wyodrębnili się w XVI wieku. Więcej »

 • Zakon dominikanów - historia, zasady, charyzmat - opis

  Zakon dominikanów (czyli Zakon Kaznodziejski, Zakon Braci Kaznodziejów, łac. Ordo Fratrum Praedicatorum, skrót: OP) to zakon katolicki, który powstał w 1206 r. w południowej Francji z inicjatywy hiszpańskiego duchownego, św. Dominika Guzmana (od jego imienia zgromadzenie wzięło... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
XD
KOLUCH • 2021-05-15 16:27:39
xd
lol • 2021-05-15 13:46:01
git k
kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk • 2021-05-14 20:27:26
Dziękuje
Zuza • 2021-05-14 15:53:42
JD
JD • 2021-05-14 14:44:06