Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wolna wola - strona 2

Wolnej woli nie należy mylić z samowolą.

Przez grzech pierworodny Szatan uzyskał swojego rodzaju panowanie nad człowiekiem; człowiek z jednej strony pozostał wolny, ale z drugiej wpadł „w niewolę grzechu”. Od tej pory jego natura jest naturą zranioną, co przejawia się w jego skłonności do zła, zwanej również pożądliwością.

W kontekście wolnej woli zawsze pojawia się wątek Opatrzności Bożej. Koncepcja Opatrzności Bożej zakłada bowiem, że Bóg w swoich decyzjach dotyczących świata i wszystkich istot jest w pełni niezależny od kogokolwiek i czegokolwiek. Nie można zmusić Go do zmiany planów, ani powstrzymać tego, co sobie założył: Nasz Bóg jest w niebie; czyni wszystko, co zechce (Ps 115, 3). On kieruje naturą, dziejami świata oraz życiem każdego człowieka.

Kościół rzymski naucza jednak, że już sama wiara jest dobrowolną odpowiedzią, jaką ludzie dają Stwórcy; Pan wzywa do siebie człowieka, ale nigdy do wiary nie zmusza:

Wiara jest aktem osobowym, wolną odpowiedzią człowieka na inicjatywę Boga, który się objawia. (Katechizm Kościoła Katolickiego, 166)

Człowiek może zatem wybrać, czy chce uczestniczyć w Opatrzności Bożej i stać się „pomocnikiem Boga” (1 Kor 3,9), czy odrzuca Pana

Zobacz również

 • Stworzony na obraz i podobieństwo

  Wszystkie stworzenia są w pewnym stopniu podobne do Boga, jednak w szczególny sposób człowiek, który został stworzony na obraz i podobieństwo Boże.

  Więcej
 • Kto jest moim bliźnim?

  Miłość bliźniego stanowi centrum moralności chrześcijańskiej. Nie można bowiem żyć w komunii z Bogiem, jeśli nie żyje się w komunii z bliźnimi. Co więcej, nie można kochać Boga, jeśli grzeszy się przeciwko bliźnim. Miłość bliźniego jest nieodłączna od miłości Boga.

  Więcej
 • Natura człowieka

  Człowiek, jako stworzenie Boga, musi być stworzeniem dobrym. Mówiąc jednak o naturze ludzkiej, sprawa staje się bardziej skomplikowana. Ludzie, jako jedyne stworzenia, zostali bowiem ukonstytuowani w przyjaźni z Bogiem, w stanie świętości i sprawiedliwości, aby móc uczestniczyć w Jego życiu.

  Więcej
 • Moralność czynów ludzkich i uczuć

  Prawo moralne jest dziełem Boga; Jego ojcowskim pouczeniem. Wyznacza człowiekowi drogi, zasady postępowania, które mają go zaprowadzić do szczęścia. Równocześnie zakazuje tego co złe, czyli tego co odwraca człowieka od Pana.

  Więcej
 • Powołanie człowieka

  Powołaniem człowieka jest poznawanie i miłowanie Boga, gdyż wyłącznie w Bogu człowiek może osiągnąć szczęście,  którego szuka i pragnie. Przymierze, komunia z Bogiem jest głównym celem życia człowieka.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11
Prawie jakbym widział to, czego nie uczyłem się w szkole średniej, a być może to jes...
Aleksander • 2020-04-03 10:40:04