Święta księga buddyzmu - zasady wiary

Kanon „świętych ksiąg” buddyjskich nazywa się Trzema Koszami (po palisku Tipitaka oraz po sanskrycku Tripitaka). Powstawał na przestrzeni wieków. Tradycja podaje, że treści w nim zawarte zostały zebrane na I soborze buddyjskim w Rajagriha ok. roku 486 p.n.e. Został spisany natomiast w I w.p. n.e., za rządów władcy Cejlonu Wattagamaniego.

Na kanon buddyjski składają się:

1. Winajapitaka (Kosz Dyscypliny) – traktuje o dyscyplinie zakonów buddyjskich; złożony z 3 części;

2. Suttapitaka (Kosz Kazań) – zawiera 5 zbiorów (nikaja) sutr, czyli kazań Buddy;

3. Abhidhammapitaka (Kosz Dogmatyki Scholastycznej) – rozważania na tematy metafizyczne zebrane w 7 księgach.

Powyższe księgi są obowiązujące dla wszystkich odłamów. Dodatkowo w buddyzmie mahajany w skład świętych tekstów zaliczane są liczne sutry spisane w sanskrycie. Najważniejszymi z nich są sutry Pradżniaparamity (Doskonałości Mądrości). Obok sutr  duże znaczenie dla wyznawców mahajany mają siastry (komentarze).

Podział na kanon palijski jako kanon therawady oraz na kanon sanskrycki jako kanon mahajany, z którym można się spotkać w wielu opracowaniach nie jest do końca poprawny, gdyż kanon sanskrycki nigdy nie został zamknięty, a poza tym buddyzm

Polecamy również:

 • Nauki Buddy - Cztery szlachetne prawdy, Ośmioraka ścieżka. Nirwana - co to jest?

  Nirwana (sanskr. nirvana – „zgaśnięcie”’) to stan umysłu wolnego od wszelkiego pragnienia, cierpienia i zmian, w którym poczucie oddzielnego „ja” zostaje odrzucone. Porównuje się go do zdmuchnięcia płomienia, co jest metaforą wygaśnięcia pragnień i... Więcej »

 • Odłamy buddyzmu - theravada, mahajana, wadżrajana

  Współczesny buddyzm dzieli się na dwa główne odłamy: Theravada- „Nauka/ Szkoła Starszych” (błędnie określana również jako Hinajana czyli Mały Wóz) oraz Mahajana – „Wielki Wóz”. W ramach Mahajany wyróżnia się również nurt zwany Wadżrajaną... Więcej »

 • Buddyzm - symbole

  Najczęściej spotykanym symbolem buddyjskim jest Koło Dharmy, które symbolizuje stały cykl cierpienia i powtórnych narodzin. Przedstawiane jest w postaci ośmioszprychowej, nawiązując tym samym ośmiostopniowej ścieżki prowadzącej do oświecenia. Więcej »

 • Medytacja w buddyzmie. Medytacja - co to jest?

  Medytacją (łac. meditatio – rozważanie, namysł) nazywa się techniki polegające na skupieniu uwagi na jednym niezmiennym źródle bodźców (np. na monotonnej muzyce) w celu doświadczenia specyficznych doznań. Najczęściej są one powiązane z ideą samodoskonalenia się oraz z ideami... Więcej »

 • Buddyzm w Polsce - ośrodki, statystyki, historia

  Początki buddyzmu w Polsce sięgają lat 70. XX w. Obecnie w naszym kraju zarejestrowanych  w MSWiA jest kilkanaście ugrupowań buddyjskich należących do nurtu wadżrajany i mahajany (głównie w postaci zen) Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
nice
Katto • 2021-12-01 09:44:14
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42