Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Medytacja w buddyzmie. Medytacja - co to jest?

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Medytacją (łac. meditatio – rozważanie, namysł) nazywa się techniki polegające na skupieniu uwagi na jednym niezmiennym źródle bodźców (np. na monotonnej muzyce) w celu doświadczenia specyficznych doznań. Najczęściej są one powiązane z ideą samodoskonalenia się oraz z ideami mistycyzmu.

Praktyki medytacyjne występują zarówno w religiach Dalekiego Wschodu (w buddyzmie, taoizmie, hinduizmie itd.), jak i w chrześcijaństwie (hezychazm) oraz w islamie (sufizm).

Medytacja w buddyzmie

Medytacja w buddyzmie jest ostatnim punktem ośmiorakiej ścieżki, która prowadzi do wyzwolenia. Jej podstawą jest umiejętność kontrolowania i uspokojenia umysłu. Dzięki medytacji człowiek może dojść do stanu w którym zanika jego „ego”. Nie jest ona jednak intelektualnym rozważaniem, ale „bezwysiłkowym pozostawaniem w tym co jest”.

Należy zaznaczyć, że w języku palijskim w ogóle słowo „medytacja” nie istnieje. Używany jest natomiast termin „bhavana”, co oznacza „rozwój”.

Celem medytacji jest zatem rozwój koncentracji, jasności umysłu i pozytywnych uczuć. Środki do celu, czyli techniki medytacyjne, są różne i zależą od tradycji konkretnej szkoły buddyjskiej. Wszystkie jednak zwracają uwagę na odpowiednie ułożenie ciała i kontrolę oddechu. Efektywna praktyka wymaga również pomocy wykwalifikowanego nauczyciela. W medytacji buddyjskiej są wykorzystywane przede wszystkim techniki wizualizacji (szczególnie w buddyzmie tybetańskim) oraz powtarzane formuły zwane mantrami. 

Medytacja powinna przynieść efekty w tzw. codziennym życiu, gdyż jest zintegrowana z ogólnym rozwojem duchowym. Dzięki niej wyznawca buddyzmu potrafi zrezygnować z niewłaściwych sposobów myślenia, polepszyć swoje relacje z innymi ludźmi oraz radzić sobie z negatywnymi emocjami. Innymi słowy – wykształcić w sobie mądrość.

Polecamy również:

 • Nauki Buddy - Cztery szlachetne prawdy, Ośmioraka ścieżka. Nirwana - co to jest?

  Nirwana (sanskr. nirvana – „zgaśnięcie”’) to stan umysłu wolnego od wszelkiego pragnienia, cierpienia i zmian, w którym poczucie oddzielnego „ja” zostaje odrzucone. Porównuje się go do zdmuchnięcia płomienia, co jest metaforą wygaśnięcia pragnień i... Więcej »

 • Odłamy buddyzmu - theravada, mahajana, wadżrajana

  Współczesny buddyzm dzieli się na dwa główne odłamy: Theravada- „Nauka/ Szkoła Starszych” (błędnie określana również jako Hinajana czyli Mały Wóz) oraz Mahajana – „Wielki Wóz”. W ramach Mahajany wyróżnia się również nurt zwany Wadżrajaną... Więcej »

 • Święta księga buddyzmu - zasady wiary

  Kanon „świętych ksiąg” buddyjskich nazywa się Trzema Koszami (po palisku Tipitaka oraz po sanskrycku Tripitaka). Powstawał na przestrzeni wieków. Tradycja podaje, że treści w nim zawarte zostały zebrane na I soborze buddyjskim w Rajagriha ok. roku 486 p.n.e. Więcej »

 • Buddyzm - symbole

  Najczęściej spotykanym symbolem buddyjskim jest Koło Dharmy, które symbolizuje stały cykl cierpienia i powtórnych narodzin. Przedstawiane jest w postaci ośmioszprychowej, nawiązując tym samym ośmiostopniowej ścieżki prowadzącej do oświecenia. Więcej »

 • Buddyzm w Polsce - ośrodki, statystyki, historia

  Początki buddyzmu w Polsce sięgają lat 70. XX w. Obecnie w naszym kraju zarejestrowanych  w MSWiA jest kilkanaście ugrupowań buddyjskich należących do nurtu wadżrajany i mahajany (głównie w postaci zen) Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =