Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Nauki Buddy - Cztery szlachetne prawdy, Ośmioraka ścieżka. Nirwana - co to jest?

Co to jest nirwana

Nirwana (sanskr. nirvana – „zgaśnięcie”’) to stan umysłu wolnego od wszelkiego pragnienia, cierpienia i zmian, w którym poczucie oddzielnego „ja” zostaje odrzucone. Porównuje się go do zdmuchnięcia płomienia, co jest metaforą wygaśnięcia pragnień i wszelkich namiętności. Osoba, która osiągnie nirwanę, ostatecznie uwalnia się również z cyklu narodzin i śmierci (czyli samsary).

Cztery szlachetne prawdy

Podstawą buddyzmu są tzw. Cztery Szlachetne Prawdy, objawione przez Buddę w jego pierwszym kazaniu w Waranasi:

1) Pierwsza Szlachetna Prawda o Cierpieniu: życie ludzkie jest cierpieniem (dukkha) –  bolesne są narodziny, starzenie się, śmierć, połączenie z niechcianym, rozłączenie z miłym, niezaspokojenie pragnień;

2) Druga Szlachetna Prawda o Przyczynie Cierpienia: źródłem cierpienia jest pragnienie, które zamyka człowieka w kręgu wcieleń (reinkarnacja); manifestuje się ono w 3 postaciach: 1) pragnienia doznawania przyjemności zmysłowych, 2) pragnienia istnienia, 3) pragnienia niszczenia.

3) Trzecia Szlachetna Prawda o Ustaniu Cierpienia: cierpienie ustaje po wyzwoleniu się ze wszystkich postaci pożądania;

4) Czwarta Szlachetna Prawda o Ścieżce Prowadzącej do Ustania

Zobacz również

 • Odłamy buddyzmu - theravada, mahajana, wadżrajana

  Współczesny buddyzm dzieli się na dwa główne odłamy: Theravada- „Nauka/ Szkoła Starszych” (błędnie określana również jako Hinajana czyli Mały Wóz) oraz Mahajana – „Wielki Wóz”. W ramach Mahajany wyróżnia się również nurt zwany Wadżrajaną (buddyzmem Diament...

  Więcej
 • Święta księga buddyzmu - zasady wiary

  Kanon „świętych ksiąg” buddyjskich nazywa się Trzema Koszami (po palisku Tipitaka oraz po sanskrycku Tripitaka). Powstawał na przestrzeni wieków. Tradycja podaje, że treści w nim zawarte zostały zebrane na I soborze buddyjskim w Rajagriha ok. roku 486 p.n.e.

  Więcej
 • Buddyzm - symbole

  Najczęściej spotykanym symbolem buddyjskim jest Koło Dharmy, które symbolizuje stały cykl cierpienia i powtórnych narodzin. Przedstawiane jest w postaci ośmioszprychowej, nawiązując tym samym ośmiostopniowej ścieżki prowadzącej do oświecenia.

  Więcej
 • Medytacja w buddyzmie. Medytacja - co to jest?

  Medytacją (łac. meditatio – rozważanie, namysł) nazywa się techniki polegające na skupieniu uwagi na jednym niezmiennym źródle bodźców (np. na monotonnej muzyce) w celu doświadczenia specyficznych doznań. Najczęściej są one powiązane z ideą samodoskonalenia się oraz z ideami mistycyzmu.

  Więcej
 • Buddyzm w Polsce - ośrodki, statystyki, historia

  Początki buddyzmu w Polsce sięgają lat 70. XX w. Obecnie w naszym kraju zarejestrowanych  w MSWiA jest kilkanaście ugrupowań buddyjskich należących do nurtu wadżrajany i mahajany (głównie w postaci zen)

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
słabe
nikt • 2020-05-30 19:12:15
dzięki
x • 2020-05-30 14:53:22
święta prawda
kox pvp 2005 • 2020-05-30 14:30:25
Całkiem przydatne, dzięki!
Netrosiak • 2020-05-30 14:20:40
dzięki
smile7002 • 2020-05-30 09:10:35