Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Św. Jan Sarkander - biografia, zasługi, patronat - strona 2

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

okres powstania protestantów przeciwko monarchii habsburskiej. Reakcją na działalność Jana były prześladowania ze strony husytów i protestantów, którzy organizowali nawet zamachy na jego życie. Przez pewien czas musiał się ukrywać. W 1618 r., kiedy wybuchła wojna trzydziestoletnia, Jan opuścił Holeszów. Pielgrzymował do Częstochowy, jakiś czas przebywał w Rybniku i Krakowie. Nie przyjęto jednak jego rezygnacji z urzędu proboszcza, dlatego wrócił na swoją placówkę. W 1620 r. uchronił Holeszów przed wojskami lisowczyków. Protestanci byli jednak przekonani, że to on sprowadził wojsko, dlatego 13 lutego 1620 r. aresztowali Jana. Podczas czwartego przesłuchania  jeden z sędziów zmuszał Sarkandra, aby ten zdradził, z czego spowiadał mu się hetman Ladislav Popel w sprawie przygotowania najazdu wojska na Morawy. Jan odpowiedział, że nic takiego nie zostało mu powiedziane podczas spowiedzi, a nawet gdyby tak było, to i tak nic nie zdradzi. Stąd uznawany jest za patrona dobrej spowiedzi i tajemnicy spowiedzi.

Jan był okrutnie torturowany, gdyż nie chciał przyznać się do zarzucanego czynu, tj. do zdrady stanu i narodu przez sprowadzenie najeźdźców. Jego ciało wyciągano na tzw. „skrzypcach”,

Polecamy również:

 • Św. Faustyna Kowalska - biografia, objawienia, patronat

  Św. Faustyna (właściwie Helena) Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. w wielodzietnej, rolniczej rodzinie z Głogowca k/Łodzi. W wieku dziewięciu lat przyjęła I Komunię świętą. Trzy lata później rozpoczęła naukę w szkole podstawowej, ale musiała zrezygnować, aby pomóc mamie w prowadzeniu... Więcej »

 • Św. Albert Chmielowski - biografia, zasługi, patronat

  Adam Bernard Chmielowski urodził się 20 sierpnia 1845 r. w Igołomii (wówczas powiat miechowski) pod Krakowem. Pochodził z ubogiej rodziny ziemiańskiej. Był najstarszym dzieckiem Wojciecha i Józefy, miał trójkę rodzeństwa.  Więcej »

 • Św. Urszula Ledóchowska - biografia, zasługi, patronat

  Julia Maria Ledóchowska urodziła się w wielodzietnej rodzinie hrabiowskiej 17 kwietnia 1865 r. w Loosdorf koło Wiednia. Jej rodzicami byli Antoni Ledóchowski, polski emigrant polityczny i Józefina ze szwajcarskiej rodziny Salis-Zizer. Więcej »

 • Św. Jadwiga - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jadwiga była córką króla Węgier i Polski, Ludwika Andegaweńskiego, i Elżbiety, księżniczki bośniackiej. Urodziła się najprawdopodobniej 18 lutego 1374 roku. Po śmierci ojca w wieku 10 lat została koronowana 16 października 1384 r. na królem Polski. Więcej »

 • Św. Jacek Odrowąż - biografia, zasługi, patronat

  Święty Jacek Odrowąż znany jest także jako św. Jacek kapłan, św. Jacek z Krakowa, Apostoł Polski, Apostoł Północy. Urodził się ok. 1183 r. w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie. Pochodził z zamożnego, szlacheckiego rodu Odrowążów.  Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =