Św. Albert Chmielowski - biografia, zasługi, patronat - strona 2

r. nastąpił duchowy zwrot w życiu Adama Chmielowskiego i porzucił on sztukę dla służby Bogu. Mając 35 lat wstąpił do nowicjatu jezuitów w Starej Wsi, który opuścił zaledwie pół roku później z powodu ciężkiej depresji. Leczył się w zakładzie dla nerwowo chorych, a następnie przebywał u swojego brata na Podolu, gdzie udało mu się odzyskać równowagę psychiczną. W tym czasie zafascynował się osobą i działalnością św. Franciszka z Asyżu i prowadził pracę apostolską wśród ludności wiejskiej.

W 1884 r. przeniósł się do Krakowa i zatrzymał się przy klasztorze kapucynów. Wrócił do malowania obrazów, a pieniędzmi z ich sprzedaży wspomagał najbiedniejszych. W krótkim czasie jego pracowania malarska stała się schroniskiem dla ubogich i bezdomnych. Wówczas postanowił po raz drugi zrezygnować z kariery i objął zarząd ogrzewalni dla bezdomnych. Co więcej, zamieszkał tam razem z nimi, aby wspomagać ich nie tylko materialnie, ale również pomóc im podźwignąć się z nędzy moralnej.

25 sierpnia 1887 roku Adam Chmielowski przywdział habit tercjarski i przyjął imię brat Albert, a rok później złożył śluby. Został zatem tercjarzem, czyli franciszkaninem świeckim. Założył Zgromadzenie Braci III Zakonu św.

Polecamy również:

 • Św. Faustyna Kowalska - biografia, objawienia, patronat

  Św. Faustyna (właściwie Helena) Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. w wielodzietnej, rolniczej rodzinie z Głogowca k/Łodzi. W wieku dziewięciu lat przyjęła I Komunię świętą. Trzy lata później rozpoczęła naukę w szkole podstawowej, ale musiała zrezygnować, aby pomóc mamie w prowadzeniu... Więcej »

 • Św. Urszula Ledóchowska - biografia, zasługi, patronat

  Julia Maria Ledóchowska urodziła się w wielodzietnej rodzinie hrabiowskiej 17 kwietnia 1865 r. w Loosdorf koło Wiednia. Jej rodzicami byli Antoni Ledóchowski, polski emigrant polityczny i Józefina ze szwajcarskiej rodziny Salis-Zizer. Więcej »

 • Św. Jadwiga - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jadwiga była córką króla Węgier i Polski, Ludwika Andegaweńskiego, i Elżbiety, księżniczki bośniackiej. Urodziła się najprawdopodobniej 18 lutego 1374 roku. Po śmierci ojca w wieku 10 lat została koronowana 16 października 1384 r. na królem Polski. Więcej »

 • Św. Jacek Odrowąż - biografia, zasługi, patronat

  Święty Jacek Odrowąż znany jest także jako św. Jacek kapłan, św. Jacek z Krakowa, Apostoł Polski, Apostoł Północy. Urodził się ok. 1183 r. w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie. Pochodził z zamożnego, szlacheckiego rodu Odrowążów.  Więcej »

 • Św. Jadwiga Śląska - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jadwiga Śląska urodziła się ok. 1180 r. na zamku nad jeziorem Amer w Bawarii jako córka hrabiego Bertolda VI i Agnieszki Wettyńskiej, hrabiów Andechs. Otrzymała wykształcenie w klasztorze benedyktynek w Kitzingen nad Menem. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
Xd
Xd • 2021-09-17 11:10:47
wow mega
wowmega123 • 2021-09-16 21:59:22
ok
. • 2021-09-14 14:03:56
cool
kam • 2021-09-13 09:10:37
Ok
Ok • 2021-09-12 14:37:55