Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hinduizm - święta - strona 3

Ostatnio komentowane
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Durgapudźa celebrowana jest w Kalkucie. Tradycją w tym czasie świątecznym jest zakładanie codziennie nowych szat, stąd Durgapudźę powiązano z specjalnymi wyprzedażami w sklepach.

Ganeśaćaturthi – najpopularniejsze święto Ganeśi, syna Śiwy i Parvati, boga z głową słonia. Obchodzone jest w całych Indiach, ale przede wszystkim w stanie Maharashtra. Jest pamiątką narodzin boga. Obchody trwają ok. 10 dni. Wypadają na przełomie sierpnia i września. W ramach święta w każdym domu robi się posągi i figurki Ganeśi z wszelkich możliwych materiałów, maluje się je, stroi kwiatami i adoruje. W ostatnim dniu wszystkie rzeźby, statuetki i obrazki topi się w wodzie.

Ramanavami — urodziny Ramy (inkarnacji Wisznu) obchodzi się w marcu/kwietniu. W czasie święta przy zapalonych w świątyniach lampkach czytane i odgrywane są fragmenty Ramajany, wcześniej przygotowane przez zespoły artystyczne pod okiem braminów (w przedstawieniach występują wyłącznie chłopcy). Tłumy hindusów wędrują ulicami miast z wielkimi kukłami bohaterów tego eposu.

Śiwaratri — święto ku czci Śiwy obchodzone jest w nocy. Przypada na przełom lutego/marca. Upamiętnia taniec Śiwy zwany Ananda Tandawa. Śiwaratri jest poprzedzone

Polecamy również:

 • Cechy hinduizmu - Karma, reinkarnacja - co to jest?

  Karma, reinkarnacja, dharma, kult w hinduizmie, bhakti - nurt mistyczny Więcej »

 • Hinduizm - bogowie

  Brahma, Wisznu, Śiwa, Sarasvati, Lakszmi, Pravati, Ganeśa, Surja, Agni, Indra. Więcej »

 • Święte księgi hinduizmu - Wedy

  Księgi objawione w hinduizmie tworzą kategorie śruti „to, co usłyszane”. Są one podstawą dla wszystkich ortodoksyjnych nurtów tej religii. Wyznawcy hinduizmu wierzą, że ich autorem nie był żaden człowiek Więcej »

 • Hinduizm - symbole

  Głównym symbolem hinduizmu jest „OM”, czyli najświętsza sylaba, będąca – według Wed – najczystszym i najwspanialszym dźwiękiem, który poprzedzał stworzenie wszechświata. Z niej zrodzili się bogowie.  Więcej »

 • Hinduizm w Polsce - historia

  Teologia i filozofia hinduistyczna dotarły do Polski na początku XIX w. Pierwsze wspólnoty zaczęły powstawać jednak dopiero w latach 70. XX w. Obecnie do największych zarejestrowanych hinduistycznych związków wyznaniowych należą:  Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =