Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Cechy hinduizmu - Karma, reinkarnacja - co to jest?

Co to jest karma

Karma (karman) to jedno z podstawowych pojęć w hinduizmie, przejęte później przez filozofię buddyjską. Określa się nim prawo przyczyny i skutku, polegające na tym, że dobre i złe czyny człowieka w jednym wcieleniu determinują jego przyszłą inkarnację. Im lepszy jest karman (rozumiany jako całość postępowania), tym wyższe następne wcielenie.

Co to jest reinkarnacja

Reinkarnacją (metempsychozą, transmigracją) nazywa się pogląd, według którego dusza po śmierci ciała może wcielić się w nowy byt (np. nowonarodzonego dziecka, zwierzęcia, rośliny). Często jako synonim reinkarnacji stosuje się wyrażenie „wędrówka dusz”.

Teoria reinkarnacji pojawiała się na przestrzeni wieków w różnych religiach i systemach filozoficznych. W Europie występowała m.in. w poglądach filozofów greckich (Pitagorasa, Platona, Plotyna), a w średniowieczu w doktrynie katarów (herezji chrześcijańskiej).

Teoria reinkarnacji została jednak najbardziej rozbudowana w Indiach. Jest obecna w hinduizmie, dżinizmie, sikhizmie i buddyzmie. W filozofii indyjskiej występuje pod pojęciem sansara (bądź samsara) i jest powiązana z prawem karmana – hindusi wierzą, że rodzaj wcielenia zależy od uczynków dokonanych

Zobacz również

 • Hinduizm - bogowie

  Brahma, Wisznu, Śiwa, Sarasvati, Lakszmi, Pravati, Ganeśa, Surja, Agni, Indra.

  Więcej
 • Święte księgi hinduizmu - Wedy

  Księgi objawione w hinduizmie tworzą kategorie śruti „to, co usłyszane”. Są one podstawą dla wszystkich ortodoksyjnych nurtów tej religii. Wyznawcy hinduizmu wierzą, że ich autorem nie był żaden człowiek

  Więcej
 • Hinduizm - symbole

  Głównym symbolem hinduizmu jest „OM”, czyli najświętsza sylaba, będąca – według Wed – najczystszym i najwspanialszym dźwiękiem, który poprzedzał stworzenie wszechświata. Z niej zrodzili się bogowie. 

  Więcej
 • Hinduizm - święta

  Kalendarz wyznawcy hinduizmu jest wypełniony świętami. Wiele z nich ma jednak charakter lokalny i regionalny, część z kolei związana jest z konkretną tradycją religijną i określonym bóstwem. Do najważniejszych świąt (obchodzonych przez większość) należą: Diwali, Holi, Durgapudźa,

  Więcej
 • Hinduizm w Polsce - historia

  Teologia i filozofia hinduistyczna dotarły do Polski na początku XIX w. Pierwsze wspólnoty zaczęły powstawać jednak dopiero w latach 70. XX w. Obecnie do największych zarejestrowanych hinduistycznych związków wyznaniowych należą: 

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28