Tantra - co to jest, filozofia

Tantra (z sanskrytu tan – „sieć, nić, rozciąganie”) to nazwa prądu mistycznego, który funkcjonuje we wszystkich głównych odłamach hinduizmu. Stąd mówi się o tantrycznej tradycji śiwaickiej, śaktyjskiej oraz wisznuickiej. Pojawia się także w buddyzmie (wadżrajana) oraz dżinizmie.

Tantryzm nie jest zatem osobną religią czy filozofią, ale pewną metodą, która ma doprowadzić wyznawcę do utożsamienia się z najwyższym bytem (bóstwem). Przy przechodzeniu kolejnych etapów duchowego rozwoju (transformacji duchowej) konieczna jest pomoc nauczyciela (guru). Wtajemniczeniu towarzyszą ceremonie inicjacji (diksza), gdyż wiedza tantryczna ma ezoteryczny charakter. Równocześnie tantryzm cechuje egalitarność, która przewiduje wyzwolenie dla każdego wyznawcy, żyjącego według dyscypliny i ustalonego rytuału. Pochodzenie i status społeczną nie mają w tantrze znaczenia.

Według tantryzmu wszechświat (makrokosmos) powstał i istnieje dzięki połączeniu pierwiastka żeńskiego i męskiego. Pierwiastek męski to nasienie, umysł i bierność. Z kolei w pierwiastku żeńskim tkwi aktywna i płodna siła. Oznacza to, że bez udziału bogini nie jest możliwa manifestacja żadnej z form świata. Stąd kult bóstw żeńskich oraz

Polecamy również:

 • Cechy hinduizmu - Karma, reinkarnacja - co to jest?

  Karma, reinkarnacja, dharma, kult w hinduizmie, bhakti - nurt mistyczny Więcej »

 • Hinduizm - bogowie

  Brahma, Wisznu, Śiwa, Sarasvati, Lakszmi, Pravati, Ganeśa, Surja, Agni, Indra. Więcej »

 • Święte księgi hinduizmu - Wedy

  Księgi objawione w hinduizmie tworzą kategorie śruti „to, co usłyszane”. Są one podstawą dla wszystkich ortodoksyjnych nurtów tej religii. Wyznawcy hinduizmu wierzą, że ich autorem nie był żaden człowiek Więcej »

 • Hinduizm - symbole

  Głównym symbolem hinduizmu jest „OM”, czyli najświętsza sylaba, będąca – według Wed – najczystszym i najwspanialszym dźwiękiem, który poprzedzał stworzenie wszechświata. Z niej zrodzili się bogowie.  Więcej »

 • Hinduizm - święta

  Kalendarz wyznawcy hinduizmu jest wypełniony świętami. Wiele z nich ma jednak charakter lokalny i regionalny, część z kolei związana jest z konkretną tradycją religijną i określonym bóstwem. Do najważniejszych świąt (obchodzonych przez większość) należą: Diwali, Holi, Durgapudźa, Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
ee4
rr • 2021-10-20 19:19:10
xd
Łucja • 2021-10-20 17:24:00
XD
LOL • 2021-10-20 16:21:41
.
kadzionka • 2021-10-20 15:11:25
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02