Przepaść Pana Cogito - interpretacja i analiza wiersza

„Przepaść Pana Cogito” to wiersz pochodzący ze zbioru „Pan Cogito”. Utwór ma charakter osobisty, intymny. Przedstawia zmagania bohatera z własnymi słabościami.

Wiersz mówiący o sprawach codziennych, zwykłych napisany jest prostym językiem, niewiele w nim środków artystycznych, a jednak nie poddaje się łatwej interpretacji. Tytułowa przepaść to metafora bliżej nieokreślonych niebezpieczeństw, lęków, problemów, które czyhają na człowieka poza dającym bezpieczeństwo domem.

Tuż za progiem Pan Cogito napotyka na przepaść. Jak podkreśla Herbert, nie jest to przepaść wielka, można ją zasypać kilkoma garściami piasku – to, rzecz jasna, paradoks, ponieważ w rzeczywistości przepaści to głębokie urwiska. Zdaniem Pascala, człowiek to istota zawieszona między dwiema otchłaniami. Z kolei Dostojewski pisał o ludzkiej duszy jako o największej otchłani wszechświata. Pan Cogito ma natomiast przepaść „na własną miarę”. Przez długi czas zdążył się z nią oswoić – towarzyszy mu w końcu nieustannie, nawet przy najprostszych czynnościach:

(…) idzie za nim jak cień/ przystaje przed piekarnią/ w parku przez ramię Pana Cogito/ czyta z nim gazetę (…).

Poeta porównuje przepaść do egzemy i psa, ponieważ jest uciążliwa

Polecamy również:

 • Przesłanie Pana Cogito - interpretacja i analiza wiersza

  „Przesłania Pana Cogito” to utwór wieńczący cykl zatytułowany „Pan Cogito”. Wiersz powtarza w dobitny sposób przesłanie obecne w całym zbiorze: bezwzględny nakaz wierności prawom moralnym, streszczający się w ostatnim wersie: „Bądź wierny Idź”. Podmiot liryczny... Więcej »

 • Pan Cogito o cnocie - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Pan Cogito o cnocie” ma budowę dwudzielną – pierwsza część przedstawia obraz cnoty we współczesnym świecie, druga zawiera pełne ironii spekulacje na temat tego, co musiałoby się stać, by owa cnota znalazła uznanie. Choć ukazanie cnoty jako starej panny przynosi efekt komiczny,... Więcej »

 • Dusza Pana Cogito - interpretacja i analiza wiersza

  „Dusza Pana Cogito” to wiersz o poważnej tematyce napisany z humorem, trochę przewrotny i niejednoznaczny. Już samo pojęcie duszy może być różnie rozumiane. Poeta wykorzystuje tę wieloznaczność, by ukazać zmiany, jakie obserwuje wokół siebie: (…) Dawniej/ wiemy z historii/... Więcej »

 • Co myśli Pan Cogito o piekle - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz Herberta porusza popularny w literaturze motyw piekła. Najbardziej bodaj znana wizja mąk piekielnych zawarta została w „Boskiej komedii” Dantego i to właśnie do niej nawiązuje polski poeta. Wyobrażenia Pana Cogito na temat piekła znacznie odbiegają jednak od średniowiecznych o nim wyobrażeń. Więcej »

 • Modlitwa Pana Cogito podróżnika - interpretacja i analiza wiersza

  „Modlitwa Pana Cogito podróżnika” ma budowę nieregularną – po wstępnej apostrofie następuje pięć części wyróżnionych myślnikiem, zawierających podziękowania i prośby. Wiersz to refleksja człowieka doświadczonego, znającego świat, wrażliwego i wykształconego, który potrafi... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
????
E¹² • 2021-06-12 10:48:48
uważam tekst za odpowiedni i wartościowy przyjemnie i prawidłowo powiedziany
grażyna • 2021-06-10 15:25:04
Super
Żukson • 2021-06-10 09:08:41
Kiepskie
Soczewa • 2021-06-10 08:35:23
Błąd - zapłodnienie jest wewnętrzne.
Shiro • 2021-06-09 15:04:12