Pan Cogito o cnocie - interpretacja i analiza wiersza

Wiersz „Pan Cogito o cnocie” ma budowę dwudzielną – pierwsza część przedstawia obraz cnoty we współczesnym świecie, druga zawiera pełne ironii spekulacje na temat tego, co musiałoby się stać, by owa cnota znalazła uznanie.

Choć ukazanie cnoty jako starej panny przynosi efekt komiczny, ogólna wymowa utworu jest gorzka. „Ta  płaczliwa stara panna/ w okropnym kapeluszu Armii Zbawienia” obecnie budzi tylko śmiech, współczucie i politowanie. Można się domyślać, że kiedyś była młoda, piękna i szanowana. Dziś nic nie pozostało jednak z tamtej świetności. Żaden „prawdziwy mężczyzna” nie zwraca na cnotę uwagi, nie chce mieć z nią nic wspólnego.

Tworząc jej portret, poeta w rzeczywistości oddaje obraz współczesnych ludzi. To oni, kpiąc z cnoty, są godni politowania. Ci „prawdziwi mężczyźni/ generałowie/ atleci władzy, despoci” to ludzie pozbawieni zasad, kierujący się przemocą i pragnieniem władzy.

Atrybuty cnoty takie jak: „portret Sokratesa/ krzyżyk ulepiony z chleba/ stare słowa” symbolizują prawość, wiarę, poszanowanie dla tradycji, uczciwość, prawdę. Jednocześnie świadczą o tym, że cnota należy do przeszłości – na tle barwnego, wspaniałego życia tchnie starością, lamusem. Porównanie: „wokół huczy wspaniałe życie/ rumiane jak rzeźnia o poranku” zdradza jednoznacznie negatywną ocenę rzeczywistości, w której nie szanuje się dawnych wartości. Przywołanie rzeźni nasuwa skojarzenie ze śmiercią.

W drugiej części utworu ironia staje się jeszcze wyraźniejsza. Poeta wyraża pozorną troskę o powierzchowność cnoty:

(…) mój boże/ żeby ona była trochę młodsza/ trochę ładniejsza (…) żeby zadbała o siebie/ wyglądała po ludzku/ jak Liz Taylor/ albo Bogini Zwycięstwa (…).

Troska o cnotę jest pozorna, ponieważ to nie ona powinna się zmienić, ale ludzie, którzy utracili o niej pojęcie. Współcześnie dba się głównie o pozory, powierzchowność – stąd przypuszczenie, że gdyby cnota: „szła z duchem czasu/ kołysała się w biodrach/ w takt modnej muzyki”, może zdołałaby się ludziom przypodobać. W słowach Herberta widoczna jest nie tylko ironia, ale i negatywna ocena czasów, w których próbuje się odwrócić role, skłonić cnotę, by zbliżyła się do ludzi, podczas gdy to człowiek winien jej poszukiwać i doskonalić się w cnocie.

Cnota pozostaje jednak uparta, „powtarza wielkie Nie”. Musi pozostać niezmienna, bo taka jest jej natura. Wartości się nie zmieniają, nie ulegają modom ani kaprysom – dobro pozostaje takie samo w każdym czasie. To ludzie się zmieniają, bywają lepsi i gorsi, prawi i nieprawi.

Podobnie jak inne utwory z cyklu, „Pan Cogito o cnocie” jest wierszem wolnym, bezrymowym, pozbawionym znaków interpunkcyjnych i ubogim w środki artystyczne. Dominują w nim porównania („po ludzku/ jak Liz Taylor”, „jest coraz mniejsza/ jak włos w gardle/ jak brzęczenie w uchu”, śmieszna/ jak strach na wróble/ jak sen anarchisty/ jak żywoty świętych”), pojawiają się epitety (wspaniałe życie, srebrna szkatułka), powtórzenia („prawdziwi mężczyźni/ generałowie atleci władzy despoci”).

Polecamy również:

 • Przesłanie Pana Cogito - interpretacja i analiza wiersza

  „Przesłania Pana Cogito” to utwór wieńczący cykl zatytułowany „Pan Cogito”. Wiersz powtarza w dobitny sposób przesłanie obecne w całym zbiorze: bezwzględny nakaz wierności prawom moralnym, streszczający się w ostatnim wersie: „Bądź wierny Idź”. Podmiot liryczny... Więcej »

 • Dusza Pana Cogito - interpretacja i analiza wiersza

  „Dusza Pana Cogito” to wiersz o poważnej tematyce napisany z humorem, trochę przewrotny i niejednoznaczny. Już samo pojęcie duszy może być różnie rozumiane. Poeta wykorzystuje tę wieloznaczność, by ukazać zmiany, jakie obserwuje wokół siebie: (…) Dawniej/ wiemy z historii/... Więcej »

 • Co myśli Pan Cogito o piekle - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz Herberta porusza popularny w literaturze motyw piekła. Najbardziej bodaj znana wizja mąk piekielnych zawarta została w „Boskiej komedii” Dantego i to właśnie do niej nawiązuje polski poeta. Wyobrażenia Pana Cogito na temat piekła znacznie odbiegają jednak od średniowiecznych o nim wyobrażeń. Więcej »

 • Modlitwa Pana Cogito podróżnika - interpretacja i analiza wiersza

  „Modlitwa Pana Cogito podróżnika” ma budowę nieregularną – po wstępnej apostrofie następuje pięć części wyróżnionych myślnikiem, zawierających podziękowania i prośby. Wiersz to refleksja człowieka doświadczonego, znającego świat, wrażliwego i wykształconego, który potrafi... Więcej »

 • Pan Cogito a pop - interpretacja i analiza wiersza

  „Pan Cogito a pop” to wiersz o charakterze refleksyjno-filozoficznym. Koncert – jak można się domyślać – rockowy jest pretekstem do rozważań na temat estetyki krzyku. Rozważania te, szczególnie w drugiej części, wykraczają poza samą muzykę. Poeta wyraźnie podzielił swój wiersz... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19