Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Proza katolicka - definicja, twórcy, przykłady - strona 2

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

wołać będą” jest gotycka katedra w Beauvais – miejsce skierowane „ku górze”, otwarte na działanie sił metafizycznych. „Przemija postać świata”, utwór uważany za jeden z najważniejszych w dorobku Malewskiej, to z kolei dzieło panoramiczne ukazujące odwieczną dialektykę trwania i przemijania. Upadek Rzymu jest tu parabolą cywilizacyjnej katastrofy, z której ocaleją jednak filozoficzne księgi. Paradoksalnie, najbardziej trwałe okazują się zatem nie wzniesione przez człowieka pomniki, ale wartości duchowe i intelektualne.

Należy pamiętać, że katolicyzm Malewskiej ma wymiar niesłychanie subtelny i silnie zintelektualizowany, choć jednocześnie niezłomny. Ta ostatnia cecha dochodzi do głosu np. w tytułowym opowiadaniu tomu „Sir Tomasz More odmawia”, którego bohater opiera się żądaniom angielskiego króla Henryka VIII i za cenę życia zachowuje wierność swojej wierze.

Z kolei Antoni Gołubiew to autor wielotomowego dzieła o Bolesławie Chrobrym („Puszcza”, „Szło nowe”, „Złe dni”, „Rozdroża”, „Wnuk”), w którym przedstawił początek polskiej państwowości jako ściśle związany z ideą chrześcijaństwa i jego wizją moralności.

Inni pisarze orientacji katolickiej to: Roman Brandstaetter (cykl „Jezus z Nazaretu”), Henryk Panas („Według Judasza. Apokryf”, „Judasza dziennik intymny”) czy Jan Dobraczyński. Ten ostatni napisał kilka interesujących powieści beletryzujących historię Starego Testamentu, np. o Jeremiaszu („Wybrańcy gwiazd”) i o Mojżeszu („Pustynia”) oraz związanych z Nowym Testamentem: o świętym Józefie („Cień ojca”), dziejach świętego Pawła („Święty miecz”) czy oryginalne „Listy Nikodema”.

Polecamy również:

 • Literatura socrealistyczna - cechy, twórcy, przykłady

  Główną odmianą prozy socrealistycznej była tak zwana „powieść produkcyjna”. Dzieła należące do tego gatunku zaczęły powstawać na szeroką skalę po zjeździe ZZLP w Szczecinie, na którym przyjęto socrealizm jako doktrynę obowiązującą w sztuce. Okres prozy produkcyjnej przypadł więc na lata... Więcej »

 • Mały realizm (mała stabilizacja) - definicja, cechy, twórcy

  Mały realizm to nazwa orientacji artystycznej w polskiej prozie lat 60. i 70., która nawiązywała – z jednej strony – do powieści socrealistycznej, z drugiej – do prozy środowiskowej okresu międzywojnia. Mały realizm był jednym z najważniejszych zjawisk okresu „małej stabilizacji”. Więcej »

 • Nurt chłopski - definicja, twórcy, przykłady

  Nurt chłopski w literaturze polskiej istniał co najmniej od okresu Młodej Polski, reprezentowali go tacy twórcy jak: Jan Kasprowicz, Władysław Orkan, Stanisław Młodożeniec czy Julian Przyboś. Szczególny kształt kierunek ten osiągnął w latach 60. XX wieku. Więcej »

 • Proza historyczna po 1945 - charakterystyka, twórcy, przykłady

  Proza historyczna po 1945 roku obfituje w wiele interesujących zjawisk, charakteryzujących współczesną literaturę w ogóle. Obok tradycyjnej powieści typu sienkiewiczowskiego (która staje się raczej literaturą popularną) istnieje proza bogata w formalno-ideowe eksperymenty. Więcej »

 • Nurt polityczny i nurt rozrachunkowy - charakterystyka, twórcy, przykłady

  Nurt polityczny był jedną z odmian polskiej prozy socrealistycznej. Przykładami powieści politycznych były: „Władza” Tadeusza Konwickiego, „Zdobycie władzy” Czesława Miłosza, „Obywatele” Kazimierza Brandysa, „Dni klęski” Wojciecha Żukrowskiego czy „Uczta... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =