Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Nurt chłopski - definicja, twórcy, przykłady

Ostatnio komentowane
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
jd
jd • 2019-12-05 16:50:39
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Kom...
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Komentarz nie został zapisany. Nie podano tr • 2019-12-04 17:25:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Nurt chłopski w literaturze polskiej istniał co najmniej od okresu Młodej Polski, reprezentowali go tacy twórcy jak: Jan Kasprowicz, Władysław Orkan, Stanisław Młodożeniec czy Julian Przyboś.

Szczególny kształt kierunek ten osiągnął w latach 60. XX wieku, kiedy pisarze posiadający chłopskie korzenie zaczęli opisywać fenomen społecznego awansu chłopów, którzy przeprowadzili się ze wsi do miast, tworząc niejako odrębną warstwę społeczną. Była to sytuacja trudna, jej efektem stało się bowiem wyobcowanie sporej części ludności, polegające na tym, że straciła ona kontakt ze swoim naturalnym środowiskiem, z drugiej strony – nie mogła do końca odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Pisarze reaktywowali zatem wiejską mitologię, w której wieś jawiła się jako oaza spokoju, dobra, prawdy i bliskiego kontaktu z naturą. Taki mityczny obraz polskiej prowincji można odnaleźć w prozie Tadeusza Nowaka („A jak królem, a jak katem będziesz”, „Diabły”, „Dwunastu”, „Prorok”), gdzie – jak zaznacza Stanisław Burkot – dochodzi do destrukcji wiejskiego świata przez cywilizację i historię. Z kolei proza Juliana Kawalca, innego reprezentanta tego nurtu, to głęboka analiza chłopskiej psychiki i mentalności – zarówno

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 5 =