Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bartek Zwycięzca - problematyka - strona 2

W głębi serca Bartek czuje, że jest Polakiem, nie potrafi jednak ostatecznie rozeznać, kto jest jego prawdziwym wrogiem, a kto sprzymierzeńcem. Tragikomiczna historia Bartka „Zwycięzcy” w finale utworu przeradza się w prawdziwy dramat. Chłop, zmuszony szantażem, oddaje głos na niemieckiego kandydata. Odzyskuje wolność, ale traci gospodarstwo i szacunek wiejskiej społeczności.

Sienkiewicz łączy problematykę patriotyczną z opisem niemalże beznadziejnej sytuacji społecznej chłopów. Za tragedię Słowików odpowiada nie tyle Bartek, co ówczesna rzeczywistość ludzi zmagających się z problemami przerastającymi ich wiedzę i możliwości. Chłopi nie mogą liczyć na czyjąkolwiek pomoc. Nękani przez biedę, zrobią wszystko, by utrzymać gospodarstwo. Nękani przez zaborców, są zmuszani do posłuszeństwa i uległości. Co prawda, na horyzoncie pojawia się dziedzic i jego żona, która udziela pomocy Magdzie. Obecność Jarzyńskiego jest jednak tymczasowa, a jego starania interesowne i nietrwałe. Po przegranych wyborach dziedzic bez większych skrupułów opuszcza swoich poddanych wywożąc żonę za granicę. Chłopom pozostaje czekanie na nie wiadomo co i codzienna ciężka praca w cieniu rosnącej kolonii niemieckiej.

Zobacz również

 • Bartek Zwycięzca - plan wydarzeń

  1. Wyjazd na wojnę 2. Sukcesy i odznaczenie 3. Śmierć Wojtka

  Więcej
 • Bartek Zwycięzca - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Utwór został napisany w 1882 roku. Po publikacji spotkała się z falą krytyki, szczególnie za ukazanie chłopa jako człowieka ograniczonego umysłowo. Poznańska izba karna wydała nawet oficjalny zakaz rozpowszechniania noweli i zniszczenia jej egzemplarzy.

  Więcej
 • Bartek Zwycięzca - bohaterowie

  Bartek Słowik - Bartek na początku utworu zostaje przedstawiony jako chłop z wyłupiastymi oczami, którego przezywano we wsi „Bartek Wyłupiasty” albo „Głupi Bartek” ze względu na jego ograniczenia umysłowe. Kiedy dostaje wezwanie na wojnę, zupełnie nie rozumie, co ma robić. Przyjmuje wyjaśnienia Wojtka, kt&...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28