Pożegnanie z Marią - interpretacja tytułu

Akcja „Pożegnania z Marią” rozgrywa się w okupowanej Warszawie. Główni bohaterowie zajmują niewielkie mieszkanko znajdujące się obok składu materiałów budowlanych, w którym pracuje narrator. Świat tego wnętrza wyraźnie kontrastuje z grozą i brutalnością obecną za oknami. Ich pokój jest przestrzenią bezpieczną i przepełnioną pozytywnymi uczuciami. To w nim odbywają się ich dyskusje o sztuce i filozofii, to w nim wymieniają się opiniami o literaturze.

Tuż poza pokojem istnieje świat zewnętrzny. Znajduje się on we władaniu wojny, przepełniony jest zagrożeniami i strachem. Na ulicach mają miejsce łapanki, ludzie szukają łatwego zarobku, policjanci handlują uwięzionymi. Wszyscy porozumiewają się językiem konspiracyjnym – bardzo oszczędnym i tajemniczym. Nie można przecież wypowiadać się wprost, ktoś niewłaściwy mógłby podsłuchać rozmowę i donieść.

Maria była studentką tajnych kompletów, a żeby się utrzymać, rozwoziła bimber. Radziła sobie w tej pracy świetnie, a kierownik wielokrotnie ją chwalił. Pewnego dnia jednak bardzo długo nie wracała. Gdy narrator wyszedł na ulicę, chcąc kupić coś do jedzenia, dostrzegł jej bladą twarz otoczoną czarnym rondem kapelusza. Znajdowała się na ciężarówce.

Polecamy również:

  • Pożegnanie z Marią - plan wydarzeń

    1. Opis niewielkiego pokoiku 2. Spotkanie towarzyskie (z okazji ślubu znajomych) w kantorku 3. Przybliżenie sylwetek zgromadzonych 4. Maria oznajmia, że musi powoli wychodzić, gdyż rano powinna być wcześnie w pracy. Kobieta – studentka polonistyki – chce jeszcze wziąć ze sobą „Hamleta” Więcej »

  • Pożegnanie z Marią - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, interpretacja)

    „Pożegnanie z Marią” zostało opublikowane po raz pierwszy w 1947 r. W opowiadaniu tym autor przedstawił ze sporą dozą autobiografizmu (wyraźne nawiązania do życia Borowskiego w czasie wojny) realia okupowanej Warszawy. Po przetrwaniu oświęcimskiego piekła pragnieniem twórcy stało się opowiedzenie... Więcej »

  • Pożegnanie z Marią - bohaterowie

    Narrator - Tadek - młody poeta i student, który pracował w jednej z filii składu budowlanego zarządzanego przez Inżyniera. W wolnych chwilach zajmował się tworzeniem poezji i przygotowywaniem książkowego wydania swoich wierszy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58