Pożegnanie z Marią - bohaterowie

Narrator - Tadek

Młody poeta i student, który pracował w jednej z filii składu budowlanego zarządzanego przez Inżyniera. W wolnych chwilach zajmował się tworzeniem poezji i przygotowywaniem książkowego wydania swoich wierszy.

Narrator „Pożegnania z Marią” jest postacią wrażliwą i pielęgnującą swoje uczucie do tytułowej bohaterki. Ich wspólne pasje – sztuka oraz literatura – stanowią najważniejsze tematy odbywających się między nimi rozmów. Tadek stara się angażować w nie całym sobą.

Liryczne oblicze narratora kontrastuje z jego praktyczną osobowością, która została najprawdopodobniej stworzona na czas wojny. Tadek doskonale orientuje się w sytuacji składu będącego jego miejscem pracy. Wie, kiedy może pozwolić sobie na drobne oszustwa, by zebrać więcej pieniędzy – wraz z kierownikiem zamawia transport cementu w tajemnicy przed Inżynierem. Takie działania umożliwiały mu przetrwanie i zapewniały środki finansowe na najważniejsze potrzeby.

Tadek ulega wielkiej zmianie w momencie, kiedy widzi odjeżdżającą na ciężarówce ukochaną. Z człowieka uczuciowego staje się kimś zupełnie beznamiętnym. Znajduje to odzwierciedlenie w sposobie relacjonowania dalszego losu Marii. Wojna ostatecznie niszczy w narratorze liryczną część jego osobowości.

Maria

Studentka podziemnego uniwersytetu, młoda kobieta bardzo zakochana w Tadeuszu. Jej pasją także były sztuka i literatura. Mogła rozmawiać o nich całymi godzinami, niemal zupełnie nie czując upływu czasu.

By zarobić na swoje utrzymanie, Maria produkowała i rozwoziła bimber. Interes ten był dochodowy, chociaż bardzo niebezpieczny. Bohaterka chciała być samodzielna i nie angażować w tę działalność Tadeusza, który pracował w składzie budowlanym. Niestety, tego wieczora została ona złapana i wywieziona do „osławionego obozu nad Morzem”.

Kierownik

Jan zgromadził sporą sumę pieniędzy przed wojną, gdy pracował w żydowskim przedsiębiorstwie. Teraz jest kierownikiem jednego ze składów budowlanych, których właścicielem był Inżynier. Bohater ten zupełnie nie rozumie fascynacji Tadeusza i Marii sztuką (narratora pyta nawet, czy sprzeda swoje wiersze). Dla niego najważniejsza jest praktyczna strona życia. Robi wszystko, by się wzbogacić. Prowadzi nielegalne interesy, przyjmując dostawy cementu i sprzedając je bez wiedzy Inżyniera.

Pani doktorowa

Pani doktorowa była Żydówką, u której pracował kiedyś kierownik. Mężczyzna w akcie wdzięczności (lub widząc okazję na zarobek) postanowił wydostać ją z getta. „Stara” wzięła ze sobą całą masę rzeczy – była do nich niezwykle mocno przywiązana. Z niecierpliwością oczekiwała na dołączenie do niej zięcia i córki. Kiedy uświadomiła sobie, że to nie nastąpi, postanowiła powrócić do getta, by odejść wraz z bliskimi.

Inżynier

Właściciel firmy, w której pracuje Tadek. Mężczyzna zamożny i bardzo życzliwy dla swoich pracowników. Przez trzy miesiące opłacał studia narratora, a wynagrodzenia dawał zawsze wyższe, niż zakładało prawo wprowadzone przez okupantów. W relacjach z Niemcami radził sobie dobrze, dlatego też nie miał problemów z prowadzeniem działalności.

Tomasz

Wraz z żoną  mieszkał obok Tadeusza i Marii. Zajmował się handlem podrabianymi obrazami oraz prowadzeniem syndykalistycznego dwutygodnika. Uważał się za skrajnego lewicowca.

Apoloniusz

Malarz i artysta (w pewnym sensie także w sposobie bycia), który pomagał Tadkowi w przygotowywaniu okładki tomiku.

Żydówka

Była pieśniarka, uciekinierka z getta. W czasie pobytu w mieszkaniu Polaków była pod wielkim wrażeniem panującej tam atmosfery.

Sklepikarz

Człowiek nieuczciwy, zawsze wydawał mniejsze porcje, starając się zarobić jak najwięcej. Był także pośrednikiem w handlu ludźmi. To przez niego można było nawiązać kontakt z żandarmami, którzy za odpowiednią opłatą wypuszczali uwięzionych.

Polecamy również:

 • Pożegnanie z Marią - plan wydarzeń

  1. Opis niewielkiego pokoiku 2. Spotkanie towarzyskie (z okazji ślubu znajomych) w kantorku 3. Przybliżenie sylwetek zgromadzonych 4. Maria oznajmia, że musi powoli wychodzić, gdyż rano powinna być wcześnie w pracy. Kobieta – studentka polonistyki – chce jeszcze wziąć ze sobą „Hamleta” Więcej »

 • Pożegnanie z Marią - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, interpretacja)

  „Pożegnanie z Marią” zostało opublikowane po raz pierwszy w 1947 r. W opowiadaniu tym autor przedstawił ze sporą dozą autobiografizmu (wyraźne nawiązania do życia Borowskiego w czasie wojny) realia okupowanej Warszawy. Po przetrwaniu oświęcimskiego piekła pragnieniem twórcy stało się opowiedzenie... Więcej »

 • Pożegnanie z Marią - interpretacja tytułu

  Akcja „Pożegnania z Marią” rozgrywa się w okupowanej Warszawie. Główni bohaterowie zajmują niewielkie mieszkanko znajdujące się obok składu materiałów budowlanych, w którym pracuje narrator. Świat tego wnętrza wyraźnie kontrastuje z grozą i brutalnością obecną za oknami. Ich... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53