Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Diego Velazquez, Panny dworskie - opis, interpretacja i analiza obrazu

Ostatnio komentowane
rww
rr • 2019-12-14 11:15:29
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Diego Velazquez, Panny dworskie
Panny dworskie (1656)

 

„Panny dworskie” – owoc schyłkowego okresu twórczości jednego z największych malarzy baroku, Diego Velázqueza – powstały w przeciągu kilku miesięcy 1656 roku, obecnie zaś dzieło wchodzi w skład stałej ekspozycji Muzeum Prado w Madrycie. Wedle legendy malunek miał tak dalece zachwycić króla Filipa IV, że w trzy lata po jego prezentacji nadał on swemu protegowanemu artyście upragniony tytuł szlachecki, stąd też na szacie sportretowanego tu malarza pojawił się czerwony krzyż, który domalować miał sam monarcha.

„Panny dworskie” zapewniły również Velázquezowi stałe miejsce w historii sztuki ze względu na niekwestionowany kunszt malarski, niezwykle misterną konstrukcję planu i wielopoziomowość przekazu, która pozostawia pole do szerokiej interpretacji i nigdy nie została opisana w sposób jednoznaczny. Z pozoru mamy tu do czynienia z klasycznym portretem pięcioletniej infantki Małgorzaty Teresy (córki Filipa IV i królowej Marianny), której postać stanowi centrum dla grupy złożonej z jej miniaturowej świty – dwóch panien dworskich zwróconych w jej kierunku oraz stojących z boku karlicy i małej dziewczynki. Od dołu grupę zamyka postać psa, sprawiającego wrażenie znudzonego i niezainteresowanego

Polecamy również:

 • Anton van Dyck - biografia i dzieła

  Antoon van Dyck, uznawany za jednego z najznakomitszych portrecistów późnego baroku, urodził się w marcu 1599 roku w Antwerpii, gdzie już jako kilkuletni chłopiec rozpoczął edukację malarską pod okiem Hendricka van Balena. W 1615 roku, jako szesnastolatek, wspólnie z przyjacielem otworzył... Więcej »

 • Gianlorenzo Bernini - biografia i dzieła

  Giovanni Lorenzo Bernini urodził się w Neapolu w 1598 roku jako syn uznanego rzeźbiarza – Pietra Berniniego – który w 1605 roku zabrał go do Rzymu, otrzymawszy tam zlecenie od Papieża Pawła V. Kilkuletni Gianlorenzo tworzył już wówczas własne rzeźby, zjednując sobie sympatię i uznanie... Więcej »

 • Rembrandt van Rijn - biografia i dzieła

  Rembrandt Harmenszoon van Rijn – artysta uważany przez wielu badaczy za największego malarza wszechczasów – przyszedł na świat w 1606 roku w Lejdzie, gdzie jako 15-latek rozpoczął edukację plastyczną kontynuowaną później w Amsterdamie pod okiem Pietera Lastmana. W roku przybycia do... Więcej »

 • Peter Paul Rubens - biografia i dzieła

  Peter Paul Rubens przyszedł na świat w 1577 roku w Westfalii, jednak jako dziecko przeprowadził się wraz z rodziną do Antwerpii, gdzie odebrał gruntowną edukację artystyczną. Na przełomie stuleci wyjechał do Włoch, gdzie otrzymał stanowisko nadwornego malarza książąt Gonzagów, zwiedzając przez następne lata... Więcej »

 • Caravaggio - biografia i dzieła

  Artysta znany powszechnie jako Caravaggio przyszedł na świat w Mediolanie we wrześniu 1571 roku jako Michelangelo Merisi. Jego przydomek wziął się od nazwy miejscowości, do której jego rodzina uciekła przed zarazą w 1576 roku, nie zrywając jednak nigdy kontaktu z wpływowymi mediolańskimi rodami, co miało... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =