Caravaggio - biografia i dzieła

Portret Caravaggia, dzieło Ottavia Leoniego (ok. 1621)
 Portret Caravaggia, dzieło Ottavia Leoniego (ok. 1621)

Artysta znany powszechnie jako Caravaggio przyszedł na świat w Mediolanie we wrześniu 1571 roku jako Michelangelo Merisi. Jego przydomek wziął się od nazwy miejscowości, do której jego rodzina uciekła przed zarazą w 1576 roku, nie zrywając jednak nigdy kontaktu z wpływowymi mediolańskimi rodami, co miało zapewnić protekcję młodemu malarzowi po powrocie do rodzinnego miasta w 1584 roku. Kolejne lata spędził Caravaggio na praktykach malarskich i podróżach, z których najbardziej owocną okazała się ta po Lombardii, wywierając spory wpływ na specyficzny, niezwykle skrupulatny naturalizm jego dzieł.

Za początek kariery Caravaggia uznaje się przeprowadzkę do Rzymu w 1592 roku, gdzie młody artysta terminował u jednego z uznanych rzymskich malarzy tamtego okresu. Powstały wówczas nowatorskie dzieła stanowiące po dziś dzień znak rozpoznawczy Caravaggia – malunki łączące martwe natury z formą portretową, utrzymane w duchu dosadnego naturalizmu nie szczędzącego dokładności ani przy odmalowaniu plamek na liściach i owocach, ani też przy obrazowaniu ludzkiego ciała z wiernym odwzorowaniem jego anatomii i dynamiki. Najpopularniejszymi dziełami tego okresu są malunki „Chłopiec z koszem owoców” (1593) i „Chory Bachus” (1594), w którym badacze sztuki dopatrują się autoportretu artysty rzeczywiście przechodzącego w tym czasie chorobę. Caravaggio chętnie z resztą oddawał się tego typu grom z widzami i w późniejszych dziełach, nadając swoje rysy np. głowie Jana Chrzciciela w obrazie „Salome z głową Jana Chrzciciela” (1609), czy też głowie Goliata z jednego ze swych ostatnich dzieł „Dawid z głową Goliata” (1610).

Kolejnym etapem rozwoju artystycznego stało się przejście od monocentrycznych form portretowych do scen rodzajowych z więcej niż jedną postacią wpisaną w kompozycję. Pierwszym dziełem o takiej stylistyce stał się obraz „Wróżenie z ręki” (1596), nawiązujący – podobnie jak „Grający w karty” (1596) – do bieżącej problematyki społecznej XVI-wiecznego Rzymu pełnego drobnych oszustów i naciągaczy. Dzieła te przyczyniły się do uzyskania mecenatu Francesca Marii Bourbona del Montego, na którego zlecenie powstały kolejne obrazy o tematyce rodzajowej i mitologicznej, jak choćby najsłynniejszy, najsilniej kojarzony z Caravaggiem „Bachus” (1596).

Caravaggio, Chłopiec z koszem owoców (ok. 1593)
Chłopiec z koszem owoców (ok. 1593)

 

Począwszy od 1592 roku artysta zaczął interesować się również tematyką religijną, choć ujmował ją w bardzo nowatorski, śmiały i nie zawsze łatwy do przyjęcia przez współczesnych sposób, który nastręczał licznych problemów z finalizacją zleceń. Przyświecał mu przede wszystkim znany z wcześniejszych dzieł skrupulatny realizm, dzięki któremu postaci świętych i aniołów zachowywały rysy oryginalnych modeli, na których Caravaggio obierał sobie częstokroć prostytutki, młodych chłopców, czy wieśniaków. Najwięcej kontrowersji wzbudził obraz „Święty Mateusz i anioł” (1602), w którym postać jednego z Ewangelistów ukazano w ciele zaniedbanego wieśniaka, zaś nad jego głową unosi się frywolny skrzydlaty chłopiec zatrzymany w dwuznacznej, niepozbawionej erotyzmu pozie, która przypomina atmosferę wczesnych portretów Caravaggia. Jednocześnie cykl dzieł o tematyce biblijnej przyniósł rozwój niepowtarzalnej techniki posługiwania się światłocieniem, która w historii sztuki funkcjonuje pod nazwiskiem artysty (caravaggionizm): najważniejsze postaci i elementy kompozycji znajdują się w silnej strudze światła, która pozwala na dokładne odwzorowanie mimiki i emocji, reszta planu pozostaje zaś najczęściej w cieniu, którego kontrastowość wzmaga dodatkowo dynamikę sceny. Jednym z najdoskonalszych przykładów użycia tejże techniki jest dzieło

Polecamy również:

  • Caravaggio Ofiarowanie Izaaka - opis, interpretacja, analiza

    Cała scena została przedstawiona w dużym zbliżeniu. Odbiorca dokładnie może przyjrzeć się szczegółom wyglądu Abrahama i mimice jego twarzy. Pomimo wyrazistej ekspresji, trudno jednoznacznie odczytać, co wyraża oblicze patriarchy. Kluczowy szczegół anatomiczny, a więc oczy, znajduje się tutaj w cieniu... Więcej »

  • Caravaggio Narcyz - opis, interpretacja i analiza obrazu

    „Narcyz” włoskiego, barokowego artysty Caravaggia przedstawia scenę mitologiczną. Na obrazie widać młodzieńca, który wpatruje się w swoje odbicie w wodzie. Uwaga malarza skupia się tylko i wyłącznie na tej postaci, w tle nie widać żadnego pejzażu. W dziele Caravaggia przeważają ciemne barwy.... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44