Pan Wołodyjowski - streszczenie - strona 7

mężczyzny Nowowiejskiemu, gdyż był on teraz sługą hetmana. W dodatku Basia chciała doprowadzić do ponownego związania się Ewy z wciąż kochanym przez nią mężczyzną.

Syn Tuhaj-beja był człowiekiem niezwykle groźnym. Ze względu na pamięć o swoim ojcu cieszył się olbrzymim szacunkiem pośród Tatarów, którzy gotowi byli pójść za nim wszędzie. Miał on wielkie plany, by przeciągnąć na stronę polską liczne oddziały tatarskie i walczyć z nimi przeciw sułtanowi. Hetman nie przystał jednak na jego propozycję, co tak rozsierdziło ambitnego młodzieńca, że postanowił przejść na stronę nieprzyjaciela. W czasie wyprawy do Raszkowa porwał żonę Wołodyjowskiego, lecz tej udało się uciec – uderzyła go wcześniej kolbą pistoletu. Odzyskawszy przytomność, Azja wpadł w wielki gniew. Kazał zamordować starego Nowowiejskiego, a porwane przez swoich żołnierzy kobiety oddał im w posiadanie (były wśród nich Ewa Nowowiejska oraz Zosia Boska, którą miał poślubić Nowowiejski).

Pani pułkownikowa po długiej i niezwykle wyczerpującej ucieczce dotarła do Chreptiowa. Ostatkiem sił oznajmiła, że Azja to zdrajca, po czym padła. Dzięki starannej opiece, jaką ją otoczono, kobieta stopniowo odzyskiwała siły. Aby podziękować

Polecamy również:

  • Pan Wołodyjowski - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, bohaterowie)

    „Pan Wołodyjowski” to trzecia i ostatnia część cyklu powieści historycznych Henryka Sienkiewicza, których akcja umieszczona jest w XVII stuleciu. Najpierw (lata 1887-1888) ukazywała się ona w formie odcinkowej w „Słowie” oraz „Czasie” i w „Dzienniku Poznańskim”... Więcej »

  • Pan Wołodyjowski - bohaterowie

    Główny bohater powieści Henryka Sienkiewicza to Michał Wołodyjowski. Początkowo jest on zdruzgotany śmiercią narzeczonej – Anusi Borzobohatej, którą darzył niekłamanym uczuciem. Z tego względu decyduje się nawet wstąpić do zakonu, nabierając przekonania, że szczęście w miłości nie jest mu pisane. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
Xd
Xd • 2021-09-17 11:10:47
wow mega
wowmega123 • 2021-09-16 21:59:22
ok
. • 2021-09-14 14:03:56
cool
kam • 2021-09-13 09:10:37
Ok
Ok • 2021-09-12 14:37:55