Mit o Heraklesie - opracowanie (interpretacja, motywy, bohaterowie) - strona 2

lat. Herakles obiecał Augiaszowi usunięcie nieczystości w ciągu doby w zamian za jedną dziesiątą jego trzody. Oczyścił on stajnię, kierując na nie bieg rzeki Penejos, jednak Augiasz nie dotrzymał umowy i nie zapłacił bohaterowi.

Ptaki z miasta Stymfalos – niebezpieczne, dzikie potwory o żelaznych dziobach i ostrych piórach, których używały jako strzał. Herakles najpierw wypłoszył je z lasu za pomocą spiżowych grzechotek wykonanych przez Hefajstosa, następnie zaś zabił je strzałami z łuku.

Diomedes – król Tracji, posiadał cztery cudowne klacze, które karmił ludzkim mięsem. Herakles, żeby je uprowadzić musiał stoczyć walkę z orszakiem króla, w wyniku której Diomedes zginął.

Hipolita – królowa wojowniczego plemienia Amazonek, zamieszkującego wybrzeże nad Morzem Czarnym. Na zbroi nosiła ona ozdobny pas, który dostała od boga Aresa. Herakles miał przynieść ów pas królowi Eurysteuszowi. Hipolita dobrowolnie oddała swoją własność bohaterowi, jednak Hera w nocy przebrała się za królową i zasiała panikę w obozie Amazonek. Wojowniczki myśląc, że Herakles uprowadził Hipolitę, ruszyły za nim w pogoń. Herakles przekonany o zdradzie Hipolity, zamordował królową.

Laomedon – król Troi, obiecał bogom zapłatę za wybudowanie muru wokół miasta, jednak po wykonanej pracy odmówił zapłaty. Posejdon zesłał więc na Troję smoka, który pożerał jego mieszkańców. Wróżbici stwierdzili, że bogów może przebłagać jedynie ofiara z córki króla. Laomedon przywiązał więc dziewczynę do skały. Kiedy jednak smok miał ją pożreć, zjawił się Herakles i obiecał zabić potwora w zamian za cudowne konie Laomedona. Jednak kiedy bohater uśmiercił smoka, nie otrzymał zapłaty.

Geriones – olbrzym o ciele trzech mężczyzn. Miał on słynne woły, których pilnował dwugłowy pies i siedmiogłowy smok. Na pamiątkę swojej podróży pomiędzy Afryką i Europa ustawił dwie skały, zwane „słupami Heraklesa” (Giblartar i Ceuta). Bohater żeby uprowadzić woły, zabił strażników, a następnie samego Gerionesa.

Hesperydy – trzy siostry, które strzegły złotych jabłek w ogrodzie Hery, ponadto znajdował się tam stugłowy smok, który mówił wszystkimi językami. Herakles poprosił o przyniesienie złotych jabłek przez Atlasa ( dźwigającego niebieski firmament). Potem jednak tytan nie chciał się zgodzić, aby ponownie wziąć na swoje barki cały świat. Herakles udał więc, że przekaże mu ciężar tylko na chwilę, a potem uciekł.

Cerber – pies pilnujący Hadesu, Herakles miał go przyprowadzić do Eurysteusza. Bohater zranił boleśnie Hadesa, który nie chciał mu oddać Cerbera, a kiedy bóg udał się na poszukiwania lekarza, bohater porwał Cerbera.

Omfalia – królowa, u której Herakles musiał odbyć trzyletnią służbę za zabójstwo niewinnego człowieka. W państwie Omfalii panowały kobiety, natomiast mężczyźni pełnili role przypisane tradycyjnie kobietom. Herakles musiał więc przebrać się w kobiecy strój i pracować przy krosnach.

Dejanira – druga żona Heraklesa, z którą ożenił się po odbyciu pokuty u Eurysteysza i królowej Omfalii. Dejanira posłuchała rady centaura i wyprała koszulę Heraklesa w jego krwi, czym spowodowała śmierć bohatera.

Nessos – centaur, który porwał Dejanirę, zginął zaś z ręki Heraklesa. Nessos umierając poradził jej, aby zanurzyła koszulę męża w jego krwi, co miało zapewnić Dejanirze wieczną miłość herosa.

Polecamy również:

  • Mit o Heraklesie - plan wydarzeń

    1. Narodziny Heraklesa (syna Zeusa i królowej Alkmeny)2. Przystawienie niemowlęcia do piersi bogini Hery przez Zeusa 3. Powstanie drogi mlecznej i białych lilii z mleka Hery 4. Uduszenie dwóch groźnych węży przez dziesięciomiesięcznego Heraklesa5. Zabójstwo nauczyciela przez Heraklesa Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54