Tadeusz Borowski Opowiadania - streszczenie ogólne cyklu - strona 8

na dachach) doskonal widać było kolejne transporty. Ludzie szli ścieżką – niektórzy udawali się do komór gazowych, inni trafiali do obozu, by pracować dla nazistów. Bohaterowie starali się obliczyć, ilu ludzi już przywieziono, doszli do tego, iż do komór gazowych trafiło ich około miliona (ok. 20 000 dziennie). Jak sami zresztą zaznaczyli – im było wszystko jedno. Mieli pracę i chcieli tylko przeżyć obóz.

„Dzień na Harmenzach”

Akcja opowiadania rozgrywa się w ciągu jednego dnia na terenach gospodarstwa znajdującego się nieopodal obozu Auschwitz-Birkenau. Tadek i inni więźniowie udają się poza mury lagru, by pomagać w niezbędnych pracach. Część dostaje przydział na roli, inni (w tym narrator) pomagają rozwijać infrastrukturę obozu (układanie szyn kolejki wąskotorowej, przetykanie rowów itp.).

Pani Haneczka jest niby dobry duch dla więźniów – kobieta przynosi im jedzenie, wspiera dobrym słowem, nierzadko też broni przed Niemcami. Nad postępami prac czuwali esesmani i kapo. Ci pierwsi byli okrutni i wielokrotnie udowadniali, że życie osadzonych nie ma dla nich znaczenia.

W południe wydawano posiłki, które robotnicy mogli spożyć w czasie przerwy obiadowej. Tego dnia była to akurat zupa

Polecamy również:

 • Opowiadania - opracowanie ogólne cyklu (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

  Na kartach swoich opowiadań Tadeusz Borowski kilkukrotnie wspomina o konieczności przedstawienia tym, którzy nie byli z nimi zapoznani, realiów życia w obozie koncentracyjnym (np. „U nas w Auschwitzu”), okrucieństwa towarzyszącego tym miejscom, stopniowej dehumanizacji osadzonych i... Więcej »

 • Pożegnanie z Marią - streszczenie

  Jest noc. Maria i narrator (Tadeusz) siedzą w pokoju. Za oknem widać spalony dom znajdujący się po drugiej stronie ulicy. Nieopodal stoi latarnia uliczna oraz bezlistne drzewo, które mijają wagony zmierzające na front. W pomieszczeniu ma miejsce gra świateł. Maria zauważyła, że „nie ma granicy między... Więcej »

 • U nas w Auschwitzu - streszczenie

  Narrator Tadek wraz z kilkunastoma innymi więźniami został wybrany do uczestnictwa w kursach sanitarnych. Ich zadaniem będzie – dzięki medycznej wiedzy, którą zdobędą –  zmniejszanie śmiertelności i pomaganie kolegom (mężczyzn w Birkenau było ok. 20 000). W czasie wyprawy do Oświęcimia... Więcej »

 • Proszę państwa do gazu - streszczenie

  Cały obóz chodził nago, chociaż wszyscy otrzymali już z powrotem swoje ubrania, które poddano procesowi odwszenia. Panował nieznośny upał. Obóz był szczelnie zamknięty, a komanda przestały pracować. Ludzie leżakowali wszędzie, gdzie tylko się dało, szczególnie uważnie poszukując każdego... Więcej »

 • Dzień na Harmenzach - streszczenie

  Tadek, siedząc w cieniu kasztanowców, dokręcał złączenia wąskotorowej kolejki. Obok niego stali Grecy, ale unikali cienia. Słońce padało na ich wychudzone ciała. Pojawiła się pani Haneczka, która serdecznie przywitała się z Tadkiem. Chciała przynieść mu coś do jedzenia, ale ten odrzekł, że... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
.
• 2022-01-25 06:59:05
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13