Tadeusz Borowski Opowiadania - streszczenie ogólne cyklu - strona 5

na policji. Kowalski odrzekł, że najprawdopodobniej chłopiec był Żydem i dlatego wzięli go na „rozwałkę”.

Mławski i narrator rozmawiali. Pierwszy z mężczyzn martwił się o ojca, który był Żydem (Mławski miał matkę z Polski, był więc mieszańcem). Miał zostać konfidentem, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Więzień miał nadzieję, że mu się uda.

Za oknem rozległ się strzał. Egzekucję wykonano pod bramą. Więźniowie przybliżyli się do siebie, z zewnątrz nadciągnął chłód.

„U nas w Auschwitzu”

„U nas w Auschwitzu” to opowiadanie o charakterze epistolarnym, którego akcja toczy się w nazistowskim obozach koncentracyjnych Auschwitz i Auschwitz-Birkenau. Adresatką dziewięciu listów jest ukochana narratora.

Tadek w towarzystwie kilku kompanów udaje się na kurs sanitarny, który ma przygotować mężczyzn do pełnienia roli sanitariuszy. W swoich relacjach mężczyzna przedstawia warunki życia w macierzystym obozie. Są one lepsze niż w Birkenau – niektórzy ludzie wręcz z dumą mówią o życiu w Auschwitz. Narrator wspomina o bibliotece, orkiestrze, zawodach sportowych. Pewnego dnia odbywa się nawet ślub Hiszpana z kobietą zostawioną przez niego we Francji. Zdaniem Tadka wszystkie te rzeczy osłabiają w więźniach

Polecamy również:

 • Opowiadania - opracowanie ogólne cyklu (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

  Na kartach swoich opowiadań Tadeusz Borowski kilkukrotnie wspomina o konieczności przedstawienia tym, którzy nie byli z nimi zapoznani, realiów życia w obozie koncentracyjnym (np. „U nas w Auschwitzu”), okrucieństwa towarzyszącego tym miejscom, stopniowej dehumanizacji osadzonych i... Więcej »

 • Pożegnanie z Marią - streszczenie

  Jest noc. Maria i narrator (Tadeusz) siedzą w pokoju. Za oknem widać spalony dom znajdujący się po drugiej stronie ulicy. Nieopodal stoi latarnia uliczna oraz bezlistne drzewo, które mijają wagony zmierzające na front. W pomieszczeniu ma miejsce gra świateł. Maria zauważyła, że „nie ma granicy między... Więcej »

 • U nas w Auschwitzu - streszczenie

  Narrator Tadek wraz z kilkunastoma innymi więźniami został wybrany do uczestnictwa w kursach sanitarnych. Ich zadaniem będzie – dzięki medycznej wiedzy, którą zdobędą –  zmniejszanie śmiertelności i pomaganie kolegom (mężczyzn w Birkenau było ok. 20 000). W czasie wyprawy do Oświęcimia... Więcej »

 • Proszę państwa do gazu - streszczenie

  Cały obóz chodził nago, chociaż wszyscy otrzymali już z powrotem swoje ubrania, które poddano procesowi odwszenia. Panował nieznośny upał. Obóz był szczelnie zamknięty, a komanda przestały pracować. Ludzie leżakowali wszędzie, gdzie tylko się dało, szczególnie uważnie poszukując każdego... Więcej »

 • Dzień na Harmenzach - streszczenie

  Tadek, siedząc w cieniu kasztanowców, dokręcał złączenia wąskotorowej kolejki. Obok niego stali Grecy, ale unikali cienia. Słońce padało na ich wychudzone ciała. Pojawiła się pani Haneczka, która serdecznie przywitała się z Tadkiem. Chciała przynieść mu coś do jedzenia, ale ten odrzekł, że... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13
Super
• 2022-01-19 19:48:31