Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ołtarz Wita Stwosza - opis

Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł okresu późnogotyckiego w sztuce rzeźbiarskiej.

Tak naprawdę Wit Stwosz jest autorem imponującej dekoracyjnej nastawy ołtarzowej (retabulum), zwanej w skrócie „Ołtarzem Wita Stwosza”. Jest to największy obiekt tego typu w całej Europie. Artysta pracował nad nim od 1477 do 1489 roku.

Nastawa ma wysokość 11 metrów i szerokość 13 metrów. Największe figury mierzą niespełna 3 metry wysokości.

Autor rzeźbił w trzech rodzajach drewna: dębowym (konstrukcja retabulum), modrzewiowym (tło) oraz lipowym (figury).

Ołtarz Wita Stwosza - opis
Ołtarz Wita Stwosza/wikipedia.org.pl

Układ

Ołtarz Stwosza jest pentaptykiem, to znaczy, że składa się z 5 części: centralnej i dwóch par skrzydeł (wewnętrznych i zewnętrznych).

1. Scena centralna – główna scena ołtarza znajduje się w środkowej szafie i przedstawia Zaśnięcie NMP. Monumentalna grupa rzeźbiarska przedstawia Marię podtrzymywaną przez św. Jakuba, otoczoną przez Apostołów. Postaci te są bardzo blisko siebie co sprawia wrażenie wzmożonej gęstości sceny.

W zwieńczeniu nastawy ukazana została koronacja Maryi na Królową Nieba i Ziemi.

2. Reliefy na skrzydłach ołtarza przedstawiają sceny z życia Marii i Jezusa:

a/ skrzydła wewnęt

Zobacz również

 • Lucas Cranach Starszy, Raj – opis obrazu, interpretacja

  Lucas Cranach Starszy namalował Raj w 1530 roku i jest płótnem wieloplanowym. W centralnym widoczne są postacie pierwszych ludzi – Adama i Ewy rozmawiających prawdopodobnie z Bogiem.

  Więcej
 • Hans Memling - biografia i twórczość

  Hans Memling jest przedstawicielem wczesnorenesansowego malarstwa niderlandzkiego. Żył w latach 1435-1494. Nauki pobierał w Stephana Lochnera i Rogiera van der Weydena. Urodził się w Niemczech w mieście Seligenstadt, uczył w Kolonii i Brukseli, od 1465 zamieszkał w Brugii. Dwa lata później został członkiem gildii św. Łukasza.

  Więcej
 • Hieronim Bosch - biografia i twórczość

  Hieronim Bosch, właściwie Hieronymus (Jeroen) Anthoniszoon van Aken, pochodził z północnej Brabancji, urodził się około roku 1450 w mieście `s-Hertogenbosch. Stąd nazwisko Bosch, którym sygnował część prac. Jego rodzina znana była z malarstwa już od pokoleń.

  Więcej
 • Albrecht Durer - biografia i twórczość

  Albrecht Dürer żył w latach 1471-1528. Urodził się w Norymberdze jako trzecie z osiemnaściorga dzieci Albrechta Dürera (ojca). Już we wczesnej młodości rozpoczął naukę w warsztacie złotniczym. W wieku 13 lat wykonał rysunek popiersia, a rok później namalował „Madonnę z dwoma aniołami”. Malarstwa zaczą...

  Więcej
 • Peter Bruegel - biografia i twórczość

  Peter Bruegel urodził się w Broghel w 1525 roku. Najpierw kształcił się u Petera Coecka van Aelsta, później u Claude'a Doriziego w Mechelen. W 1551 roku stał się członkiem cechu malarzy w Antwerpii i przysługiwał mu tytuł mistrza. Malarstwa uczył się także podczas swoich podróży po Włoszech, Francji i Antwerpii.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28