Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ołtarz Wita Stwosza - opis

Ostatnio komentowane
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł okresu późnogotyckiego w sztuce rzeźbiarskiej.

Tak naprawdę Wit Stwosz jest autorem imponującej dekoracyjnej nastawy ołtarzowej (retabulum), zwanej w skrócie „Ołtarzem Wita Stwosza”. Jest to największy obiekt tego typu w całej Europie. Artysta pracował nad nim od 1477 do 1489 roku.

Nastawa ma wysokość 11 metrów i szerokość 13 metrów. Największe figury mierzą niespełna 3 metry wysokości.

Autor rzeźbił w trzech rodzajach drewna: dębowym (konstrukcja retabulum), modrzewiowym (tło) oraz lipowym (figury).

Ołtarz Wita Stwosza - opis
Ołtarz Wita Stwosza/wikipedia.org.pl

Układ

Ołtarz Stwosza jest pentaptykiem, to znaczy, że składa się z 5 części: centralnej i dwóch par skrzydeł (wewnętrznych i zewnętrznych).

1. Scena centralna – główna scena ołtarza znajduje się w środkowej szafie i przedstawia Zaśnięcie NMP. Monumentalna grupa rzeźbiarska przedstawia Marię podtrzymywaną przez św. Jakuba, otoczoną przez Apostołów. Postaci te są bardzo blisko siebie co sprawia wrażenie wzmożonej gęstości sceny.

W zwieńczeniu nastawy ukazana została koronacja Maryi na Królową Nieba i Ziemi.

2. Reliefy na skrzydłach ołtarza przedstawiają sceny z życia Marii i Jezusa:

a/ skrzydła wewnęt

Polecamy również:

 • Lucas Cranach Starszy, Raj – opis obrazu, interpretacja

  Lucas Cranach Starszy namalował Raj w 1530 roku i jest płótnem wieloplanowym. W centralnym widoczne są postacie pierwszych ludzi – Adama i Ewy rozmawiających prawdopodobnie z Bogiem. Więcej »

 • Hans Memling - biografia i twórczość

  Hans Memling jest przedstawicielem wczesnorenesansowego malarstwa niderlandzkiego. Żył w latach 1435-1494. Nauki pobierał w Stephana Lochnera i Rogiera van der Weydena. Urodził się w Niemczech w mieście Seligenstadt, uczył w Kolonii i Brukseli, od 1465 zamieszkał w Brugii. Dwa lata później został członkiem... Więcej »

 • Hieronim Bosch - biografia i twórczość

  Hieronim Bosch, właściwie Hieronymus (Jeroen) Anthoniszoon van Aken, pochodził z północnej Brabancji, urodził się około roku 1450 w mieście `s-Hertogenbosch. Stąd nazwisko Bosch, którym sygnował część prac. Jego rodzina znana była z malarstwa już od pokoleń. Więcej »

 • Albrecht Durer - biografia i twórczość

  Albrecht Dürer żył w latach 1471-1528. Urodził się w Norymberdze jako trzecie z osiemnaściorga dzieci Albrechta Dürera (ojca). Już we wczesnej młodości rozpoczął naukę w warsztacie złotniczym. W wieku 13 lat wykonał rysunek popiersia, a rok później namalował „Madonnę z dwoma aniołami”.... Więcej »

 • Peter Bruegel - biografia i twórczość

  Peter Bruegel urodził się w Broghel w 1525 roku. Najpierw kształcił się u Petera Coecka van Aelsta, później u Claude'a Doriziego w Mechelen. W 1551 roku stał się członkiem cechu malarzy w Antwerpii i przysługiwał mu tytuł mistrza. Malarstwa uczył się także podczas swoich podróży po Włoszech, Francji i... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =