Motyw przemiany duchowej bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Potopu Henryka Sienkiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst

Motyw przemiany duchowej bohatera znany jest od starożytności. Czytelnicy dzieł literackich od zawsze inspirowali się spektakularnymi metamorfozami. Chcieli mieć nadzieję, że nawet najgorszy złoczyńca może zmienić się na lepsze i okazać skruchę za swoje złe uczynki. Motyw przemiany duchowej jest często wykorzystywany przez twórców baśni i utworów fantasy. W konwencji baśniowej dobro zawsze okazuje się silniejsze niż zło, dlatego negatywni bohaterowie przechodzą niekiedy metamorfozę i stają się godni naśladowania. Rozwój duchowy człowieka fascynował twórców epoki romantyzmu. Wielu bohaterów romantycznych to ludzie, którzy przechodzą spektakularną przemianę, np. z nieszczęśliwego kochanka w bojownika o wolność ojczyzny. Ten romantyczny motyw zainspirował Henryka Sienkiewicza, autora powieściowej trylogii o I Rzeczpospolitej.

Motyw przemiany duchowej bohatera w „Potopie” Henryka Sienkiewicza

Akcja powieści Henryka Sienkiewicza rozgrywa się w czasach potopu szwedzkiego. Głównym bohaterem utworu jest Andrzej Kmicic, szlachcic polski, który zamierza na mocy testamentu pewnego Litwina poślubić piękną Oleńkę. Kobieta dostała bowiem wybór – albo wyjdzie za mąż za Kmicica, albo pójdzie do klasztoru. Kmicic i Oleńka przypadają sobie do gustu, ale przeszkodą na drodze do szczęścia jest porywczy charakter mężczyzny. Szlachcic stoi na czele bandy awanturników, która dokonuje rozbojów, a nawet zabójstw. Kiedy jego towarzysze zostają zabici, Kmicic okrutnie mści się na okolicznej szlachcie litewskiej, po czym przepada bez śladu. Polska jest w tym czasie mocno zagrożona przez najazd szwedzki, który obejmuje coraz większe tereny Rzeczpospolitej. Kmicic postanawia walczyć o wolność ojczyzny. W dobrej wierze przysięga wierność Januszowi Radziwiłłowi, litewskiemu księciu, który oddaje swoje ziemie królowi Szwecji. Kmicic zostaje uznany za zdrajcę ojczyzny, postanawia więc zmienić nazwisko i oczyścić swoje dobre imię. Nieskutecznie próbuje porwać księcia Bogusława Radziwiłła, bierze także udział w obronie Częstochowy. W czasie bitwy o Jasną Górę odznacza się wielkim męstwem i odwagą, np. wysadza olbrzymie działo, które mogłoby zniszczyć cały klasztor. Dzięki temu zdobywa zaufanie samego króla polskiego, Jana Kazimierza. Kmicic zostaje oficjalnie zrehabilitowany i zdobywa serce ukochanej Oleńki. Sienkiewiczowski bohater jest przykładem człowieka, który porzuca prywatę i staje się gotowym do wielkich poświęceń patriotą.

Motyw przemiany duchowej bohatera w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza

Jednym z najważniejszych bohaterów epopei Mickiewicza jest Jacek Soplica, który ukrywa się przed światem pod pseudonimem Robak. Szlachcic ten został niesłusznie uznany za zdrajcę ojczyzny, po tym jak zastrzelił w gniewie Stolnika Horeszkę. Motywy Jacka były jednak osobiste, a nie polityczne. Soplica ucieka po zabójstwie z kraju i zaciąga się do wojska. Kiedy nie jest już w stanie walczyć, zostaje mnichem bernardyńskim i emisariuszem Napoleona. Pragnie przygotować powstanie na Litwie, żeby pomóc Francuzom w walce z Rosją. Wyzwolenie ojczyzny staje się jego głównym życiowym celem. Jacek Soplica jest wzorem polskiego patrioty.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43