Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charles Chaplin, Dyktator – streszczenie, opracowanie

Ostatnio komentowane
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Szkoda komentować...
Vaspov • 2019-12-12 14:21:30
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Streszczenie

Państwem o nazwie Tomania zarzyna rządzić Adenoid Hynkel, który ma ambicja zawładnięcia całego świata i podporzadkowania go sobie. Przeszkadza mu w tym jeden z krajów sąsiadujących – Austerlich. Dyktator planuje przeprowadzić na sąsiada inwazję, jednak brakuje mu tego środków finansowych. Próbuje wejść w układ z bankierami żydowskiego pochodzenia, jednak odmawiają mu oni pomocy. Gdy Hynkel nie może uzyskać od nich pożyczki, poprzysięga zemstę całemu narodowi żydowskiemu. Zawiera także sojusz z innym dyktatorem Benzino Napalonim, przywódcą Bacterii. Rozpoczynają się represje, zostaje nimi dotknięty nawet fryzjer, który przypomina Adenoida. Jego zakład zostaje spalony, a sam mężczyzna trafia do obozu koncentracyjnego. Któregoś razu udaje mu się stamtąd uciec w przebraniu dyktatora. W międzyczasie Hynkel spędza czas na polowaniu na kaczki. Zupełnie przypadkiem aresztuje go policja, a jego miejsce u władzy zajmuje przebrany w dyktatorski mundur fryzjer. Podczas zgromadzeń publicznych mężczyzna zaczyna wygłaszać mowy o charakterze pokojowym.

Geneza i założenia

Dyktator był pierwszym filmem dźwiękowym, zrealizowanym przez Charlesa Chaplina. Ukazał się w 1940 roku i prezentował

Polecamy również:

 • Federico Fellini – biografia, twórczość

  Federico Fellini urodził się 20 stycznia 1920 roku w Rimini nad Adriatykiem. Włoski reżyser i scenarzysta. Zasłynął twórczością w barokowym, onirycznym, a momentami nawet cyrkowym stylu Więcej »

 • Ingmar Bergman – biografia, twórczość

  Ernst Ingmar Bergman urodził się w Uppsali 14 lipca 1918 roku. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych reżyserów w historii światowego kina. Początkowo Bergman studiował literaturę i historię sztuki w Sztokholmie. Więcej »

 • Krzysztof Zanussi – biografia, twórczość

  Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie w rodzinie o włoskim pochodzeniu. Początkowo studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (na przełomie lat 50. i 60.). W tym samym czasie działał już w środowisku filmowym jako amator. W 1962 roku... Więcej »

 • Andrzej Wajda – biografia, twórczość

  Reżyser urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Oprócz działalności reżyserskiej zajmował się również malarstwem. Ojciec Andrzeja Wajdy pracował w wojsku, a matka jako nauczycielka. Rodzina na początku mieszkała w Suwałkach, a w 9134 roku przeprowadziła się do Radomia (było to związane  z... Więcej »

 • Akira Kurosawa – biografia, twórczość

  Kurosawa urodził się 23 marca 1910 roku w Tokio. Ten reżyser japońskiego pochodzenia jest uznawany za jednego z najważniejszych twórców historii kina. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =