Charles Chaplin, Dyktator – streszczenie, opracowanie

Streszczenie

Państwem o nazwie Tomania zarzyna rządzić Adenoid Hynkel, który ma ambicja zawładnięcia całego świata i podporzadkowania go sobie. Przeszkadza mu w tym jeden z krajów sąsiadujących – Austerlich. Dyktator planuje przeprowadzić na sąsiada inwazję, jednak brakuje mu tego środków finansowych. Próbuje wejść w układ z bankierami żydowskiego pochodzenia, jednak odmawiają mu oni pomocy. Gdy Hynkel nie może uzyskać od nich pożyczki, poprzysięga zemstę całemu narodowi żydowskiemu. Zawiera także sojusz z innym dyktatorem Benzino Napalonim, przywódcą Bacterii. Rozpoczynają się represje, zostaje nimi dotknięty nawet fryzjer, który przypomina Adenoida. Jego zakład zostaje spalony, a sam mężczyzna trafia do obozu koncentracyjnego. Któregoś razu udaje mu się stamtąd uciec w przebraniu dyktatora. W międzyczasie Hynkel spędza czas na polowaniu na kaczki. Zupełnie przypadkiem aresztuje go policja, a jego miejsce u władzy zajmuje przebrany w dyktatorski mundur fryzjer. Podczas zgromadzeń publicznych mężczyzna zaczyna wygłaszać mowy o charakterze pokojowym.

Geneza i założenia

Dyktator był pierwszym filmem dźwiękowym, zrealizowanym przez Charlesa Chaplina. Ukazał się w 1940 roku i prezentował satyryczne ujęcie postaci Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego. Ośmieszał także całą ideologię faszyzmu.

Inspiracją dla Chaplina było jego podobieństwo fizjonomiczne do Hitlera, zauważone przez przyjaciela reżysera – Alexandra Kordę.

Problematyka

Charles Chaplin był niezwykle zaangażowanym społecznie twórcą. Z uwagą śledził bieżące wydarzenia na świecie, a poruszony niektórymi z nich – tworzył scenariusze i utwory literackie. W filmie postanowił w satyryczny sposób przedstawić niewyobrażalne zło, uosabiane przez Adolfa Hitlera – próbuje nieco przyswoić je społeczeństwu – pytanie tylko czy wypada nam się z tego śmiać. W pewnym sensie śmiech można uznać tu za terapię, odtrutkę na trudną problematykę.

Podobno bezpośrednim impulsem do wyreżyserowania Dyktatora był fakt, że na terenie III Rzeszy zakazano pokazywania obrazów Chaplina, zostały objęte ścisłą cenzurą. Artysta postanowił zareagować w typowym dla siebie stylu. Film powstał w latach trzydziestych, które były szczególnie niekorzystne dla tego typu produkcji i wymagały od Chaplina dużej odwagi. Wiele lat później miał wyznać, że gdyby znał późniejsze zasady postepowania nazistów (jak np. stworzenie obozów koncentracyjnych), nie byłby w stanie nakręcić Dyktatora, śmiejąc się i kpiąc ludobójcze maniactwo Niemców.

Wierność postaci

Charles Chaplin był znany ze swojego perfekcjonizmu – by jak najrzetelniej sparodiować osobę Hitlera, przez długi czas studiował jego postawy w niemieckich kronikach filmowych. Zorganizował nawet kilka przedpremierowych pokazów, na które zaprosił swoich znajomych. Potem jeszcze kilka razy przerabiał dzieło, by mieć pewność, że w 1940 roku będzie w każdym calu perfekcyjne.

Satyryczne przekształcenia

Osobom i miejscom ze scenariusza odpowiadają następujące faktyczne:

Tomania – Niemcy

Bacteria – Włochy

Austerlich – Austria

Adenoid Hynkel – Adolf Hitler

Benzino Napaloni – Benito Mussolini

Hering – Hermann Goring

Gębacz – Joseph Goebbels

Charles Chaplin, Dyktator – streszczenie, opracowanie
Charles Chaplin w roli Adolfa Hitlera/www.wikipedia.org.pl

Polecamy również:

 • Federico Fellini – biografia, twórczość

  Federico Fellini urodził się 20 stycznia 1920 roku w Rimini nad Adriatykiem. Włoski reżyser i scenarzysta. Zasłynął twórczością w barokowym, onirycznym, a momentami nawet cyrkowym stylu Więcej »

 • Ingmar Bergman – biografia, twórczość

  Ernst Ingmar Bergman urodził się w Uppsali 14 lipca 1918 roku. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych reżyserów w historii światowego kina. Początkowo Bergman studiował literaturę i historię sztuki w Sztokholmie. Więcej »

 • Krzysztof Zanussi – biografia, twórczość

  Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie w rodzinie o włoskim pochodzeniu. Początkowo studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (na przełomie lat 50. i 60.). W tym samym czasie działał już w środowisku filmowym jako amator. W 1962 roku... Więcej »

 • Andrzej Wajda – biografia, twórczość

  Reżyser urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Oprócz działalności reżyserskiej zajmował się również malarstwem. Ojciec Andrzeja Wajdy pracował w wojsku, a matka jako nauczycielka. Rodzina na początku mieszkała w Suwałkach, a w 9134 roku przeprowadziła się do Radomia (było to związane  z... Więcej »

 • Akira Kurosawa – biografia, twórczość

  Kurosawa urodził się 23 marca 1910 roku w Tokio. Ten reżyser japońskiego pochodzenia jest uznawany za jednego z najważniejszych twórców historii kina. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23