Dramat człowieka zmagającego się z przeciwnościami losu. Omów zagadnienie na podstawie mitu o Heraklesie z Mitologii Jana Parandowskiego.

Mitologia grecka to jeden z najważniejszych zasobów wiedzy o wierzeniach starożytnych Hellenów. Mity to opowieści o bogach i bohaterach (tzw. herosach). Grecy wierzyli w panteon bogów olimpijskich i wiele pomniejszych bóstw. Twierdzili również, że na Ziemi istnieli ludzie, którzy siłą i odwagą dorównywali bogom. Herosi byli półbogami, pochodzi ze związków bóstw ze śmiertelnikami lub śmiertelniczkami. Jednym z najsłynniejszych herosów starożytnej Grecji był Herakles, syn Zeusa i ludzkiej kobiety, Alkmeny.

Herakles jako człowiek zmagający się z przeciwnościami losu

Herakles był synem Zeusa, który w dzieciństwie został przyłożony do piersi bogini, żeby ssać jej mleko. Hera odtrąciła jednak cudze dziecko i od tego czasu znienawidziła Heraklesa. Chłopiec od wczesnego dzieciństwa wykazywał się nadludzką siłą. Udusił wysłane przez boginię węże, leżąc w kołysce. Wyrósł na niezwykle potężnego i silnego mężczyznę. Stał się ulubieńcem bogów, którzy wyposażyli go we wspaniałą broń i pancerze. Herakles był jednak niezwykle porywczym i niebezpiecznym człowiekiem. W przypływie szału zabił swoją żonę i dzieci. Żeby odpokutować tę zbrodnię, zaciągnął się na służbę u przebiegłego władcy, Eurysteusa. Ten zadał mu do wykonania dwanaście prac, które były niezwykle trudne i niebezpieczne. Herakles musiał się zmierzyć z najgroźniejszymi bestiami ówczesnego świata, np. z lwem nemejskim, dzikiem kalidońskim czy hydrą lernejską. Jednym z jego zadań było sprowadzenie Cerbera z piekła. Również tę, po ludzku niemożliwą do wykonania misję, Herakles wykonał pomyślnie. Bohater wpadł jednak znowu w kłopoty z powodu swojego porywczego charakteru. Został oddany na służbę do królowej, przed którą musiał udawać kobietę. W końcu ożenił się z Dejanirą, bardzo piękną i zazdrosną o niego księżniczką. Żona Heraklesa padła ofiarą podstępu pewnego centaura, który polecił umoczyć koszulę bohatera w jego krwi. Coś, co miało być czarem miłosnym, okazało się trucizną. Zazdrosna Dejanira chciała za wszelką cenę zatrzymać przy sobie męża, dlatego dała mężowi Heraklesowi koszulę. Heros z bólu postanowił spłonąć żywcem, został jednak porwany do krainy bogów, którzy uczynili go nieśmiertelnym. Herakles był człowiekiem zmagającym się z przeciwnościami losu. Padał ofiarą nieżyczliwości lub głupoty innych ludzi. Niebezpieczeństwem była dla niego nieprzychylność bogini, której nie zawinił w żaden sposób. Największym przeciwnikiem Heraklesa był jego porywczy, gwałtowny charakter, który sprowadzał na niego liczne nieszczęścia.

Hiob jako człowiek zmagający się z przeciwnościami losu

Biblijny Hiob jest przykładem człowieka, na którego spadło wielkie, niezawinione cierpienie. Trudno znaleźć innego bohatera literackiego, który doświadczyłby podobnych przeciwności losu. Hiob stracił wszystko – rodzinę, majątek i zdrowie. Pozostał jednak wierny swoim ideałom i nadal gorliwie czcił Boga. Przeciwności losu go nie zniszczyły ani nawet nie zachwiały jego wiarą. Hiob jest symbolem ufności w miłosierdzie dobrego Boga, który czuwa nad człowiekiem w każdej sytuacji.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19