Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Architektura baroku w Europie - cechy, twórcy i przykłady - strona 4

Ostatnio komentowane
Mieczysław to nie 16 letni chłopiec -"Miał lat szesnaście(...) ,kiedy cera jego zaczę...
Paweł • 2020-02-20 22:06:27
Kongres Wiedenski (rok 1815!), to raczej zatwierdzenie rozbiorow Polski, nie zas przywroc...
zofia • 2020-02-20 19:59:40
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

możemy również podziwiać gmach Hotelu de Soubise o skrzydłach bocznych zamkniętych na kształt fortyfikacji i dziedzińcem wewnętrznym wychodzącym na ulicę. Fasadę zaprojektował Delamair, dekoracja wnętrz jest zaś dziełem Germaina Boffranda. Barokową formę nadano także wschodniej fasadzie Luwru, którą Claude Perrault przyozdobił rzędem podwójnych kolumn podtrzymujących gzymsy nad łukami wyraźnie zaznaczonych okien. Co ciekawe – projekt Perraulta wygrał z tym wykonanym przez Gianlorenza Berniniego, cieszącego się sławą najznakomitszego architekta rzymskiego baroku.

Bernini przez wiele lat pracował przy wykończeniu Bazyliki św. Piotra w Watykanie będąc również pomysłodawcą słynnego Placu Św. Piotra z obmurowaniem na planie klucza. Zaprojektował on kilka rzymskich kościołów (np. Santa Bibiana, kościół św. Andrzeja), a także kilka obiektów świeckich, jak choćby Pałac Barberinich, czy znane rzymskie fontanny (Del Moro, Fontanna Czterech Rzek).

 Plac Plac świętego Piotra (Gian Lorenzo Bernini)
Plac Plac świętego Piotra (Gian Lorenzo Bernini)/ Valyag (16 II 2005)


Innym przedstawicielem architektury barokowej, zasługującym na wymienienie z osobna, był Domenico Fontana uważany za prekursora współczesnej urbanistyki – prowadzone przez niego przebudowy charakteryzowały się przemyślanym planem opartym najczęściej na określonej formie geometrycznej z wpisaniem w nią budynków w narzuconym z góry porządku. Przykładem takiego rozwiązania jest plan ulic odchodzących od bazyliki Santa Maria Maggiore ułożonych na kształt promieni, z których każdy zamknięty jest innym kościołem lub obeliskiem.

Polecamy również:

  • Malarstwo barokowe w Europie - cechy, twórcy i przykłady

    Malarstwo barokowe czerpie swoje podstawy z osiągnięć największych postaci poprzedniego okresu, szczególnie z twórczości Michała Anioła, który wprowadził do dzieł plastycznych dynamikę nieznaną malarzom antycznym, czy średniowiecznym. Posiadała ona swoje uzasadnienie z jednej strony w... Więcej »

  • Rzeźba baroku w Europie - cechy i przykłady

    O ile malarstwo barokowe wzorowało się przede wszystkim na osiągnięciach najważniejszych przedstawicieli epoki renesansu, o tyle w przypadku rzeźby powrócono do wzorców antycznych z ich kultem ciała zdrowego, pełnego witalnej siły i pozbawionego jakichkolwiek ułomności. Postaci znane z czasów... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =