Akcja pod Arsenałem - zwycięstwo czy porażka Buków? Rozprawka - strona 3

miał świadomość zbliżającej się śmierci. Chociaż jego cierpienie było olbrzymie, czerpał radość z tego, że znalazł się na wolności i mógł spędzić ostatnie chwile z najbliższymi. Nieludzko traktowany przez Niemców, mógł w końcu odetchnąć z ulgą. W podobnej sytuacji znalazł się Alek. Stawał się coraz słabszy, jednak uśmiech nie schodził jego twarzy – był wręcz dumny z tego, iż w końcu może cierpieć dla dobra sprawy. Czuł się naprawdę potrzebny.

Akcja pod Arsenałem była wielkim zwycięstwem Buków. Młodzieńcy ci dowiedli swojej wspaniałej postawy, ryzykując życie w imię przywrócenia wolności towarzyszom. Ponieśli straty, lecz – jak pisze sam narrator – były one wpisane w żołnierską dolę. Dla nich najważniejsze było wyrwanie Rudego ze szponów okrutnych gestapowców. Swego rodzaju finał akcji, jej dopełnienie, miał miejsce w maju, gdy wykonano wyroki na dwóch niemieckich funkcjonariuszach, którzy byli odpowiedzialni za torturowanie Bytnara. Wtedy okrutny los, jaki zgotowali mu Niemcy, został ostatecznie pomszczony.

Polecamy również:

 • Kamienie na szaniec - plan wydarzeń

  1. Przedstawienie postaci – charakterystyka harcerskiego środowiska „Buków” 2. Ewakuacja oddziału „Buków” z Warszawy – ucieczka na wschód 3. Pomoc rannym uciekinierom podczas niemieckich nalotów. Więcej »

 • Geneza Kamieni na szaniec

  Aleksander Kamiński był czynnym uczestnikiem podziemnej walki z okupantem (komendant organizacji „Wawer”), brał udział w akcjach Małego Sabotażu Więcej »

 • Kamienie na szaniec - opracowanie

  By lepiej zrozumieć sens tytułu dzieła Aleksandra Kamińskiego, konieczne jest odwołanie się do wiersza Juliusza Słowackiego pt.: „Testament mój”. Szaniec w terminologii militarnej oznacza umocnienie polowe – punkt strategiczny wykorzystywany w czasie prowadzenia manewrów wojennych. Więcej »

 • Kamienie na szaniec - czas i miejsce akcji

  Aleksander Kamiński podaje dokładne daty każdego z ważniejszych opisanych wydarzeń. Datowane są też kolejne rozdziały powieści. Więcej »

 • Kamienie na szaniec - problematyka

  „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to powieść-dokument (literatura faktu), opowiadający o tym, jak przebiegały walki oraz jakie były ich metody podczas II wojny światowej. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Xd
Xd • 2021-09-17 11:10:47
wow mega
wowmega123 • 2021-09-16 21:59:22
ok
. • 2021-09-14 14:03:56
cool
kam • 2021-09-13 09:10:37
Ok
Ok • 2021-09-12 14:37:55