Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 roku w Warszawie, jako syn rodowitych mieszczan tego miasta. Dzieciństwo upływało mu w specyficznej dla owego miasta atmosferze i kulturze. Uczył się w gimnazjum św. Stanisława Kostki, które ukończył w 1937 roku. Dalszą edukację młodego człowieka przerwał wybuch wojny.
W czasie kampanii wrześniowej Bartoszewski uczestniczył w cywilnej obronie Warszawy, po czym pracował w Czerwonym Krzyżu. W roku 1940 został przejściowo aresztowany przez Niemców i spędził kilka miesięcy w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Szczęśliwie dla niego, został dosyć szybko zwolniony i już w kwietniu 1941 roku wrócił do Warszawy. Tam rozpoczął tajne studia i nawiązał jednocześnie kontakt z podziemiem niepodległościowym. Stał się jednym z cennych agentów ZWZ, zwłaszcza ze względu na doświadczenie obozowe. Podczas okupacji podejmował się różnych zadań, głównie związanych z działalnością propagandową, uczestniczył też w pracach nad gazetami podziemnymi. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, udało mu się jednak uniknąć niewoli.
Po zakończeniu działań wojennych przez krótki czas działał jeszcze w resztkach polskiego podziemia, jednakże jeszcze w 1945 roku postanowił się ujawnić. Od 1946 roku związany z PSL, lansowanym wtedy jeszcze jako „alternatywa” dla władzy PPR. Współpracował z redakcjami wielu gazet opozycyjnych. Już wkrótce jednak PSL zostało zniszczone przez działania komunistów, a jego działacze prześladowani. Bartoszewski był kilkakrotnie aresztowany i zwalniany, by ostatecznie zostać skazanym na 8 lat więzienia. W 1955 został jednak ostatecznie zwolniony i zrehabilitowany.
W latach 50 i 60. był jednym z najaktywniejszych polskich pisarzy, publikując wiele prac (w tym historycznych) na temat II wojny światowej, działalności AK i powstania warszawskiego (jego słynne „Szkice z powstania warszawskiego”). Był wielokrotnie zapraszany za granicę, współpracował również z krajowymi gazetami o najwyższych nakładach.
Po narodzinach „Solidarności” stał się jednym z jej pierwszych i najaktywniejszych członków spoza środowiska „Stoczniowców”. Ze względu na to również po wprowadzeniu w grudniu 1981 roku stanu wojennego był przejściowo internowany. Od początku lat 90. ponownie wrócił do polityki. Był ministrem spraw zagranicznych w latach 1995 i 2000-2001, oprócz tego pełnił funkcję posła i ambasadora RP w Austrii. Do dzisiaj pozostaje aktywny na polu naukowym i historycznym.
Władysław Bartoszewski - biografia, działalność, zasługi
Polecamy również:
-
Sytuacja Polaków pod okupacją niemiecką i radziecką - opis, porównanie
Już w pierwszych dniach po zajęciu terytorium Polski przez ZSRR i III Rzeszę obaj okupanci rozpoczęli walkę z polskim narodem. Była ona prowadzona wielopoziomowo, często we współpracy pomiędzy niemieckimi i radzieckimi organami ścigania. O ile jednak metody pracy NKWD i Gestapo były dosyć podobne, zupełnie... Więcej »
-
Armia Krajowa - powstanie, struktura, dowódcy, działalność - Historia
Armia Krajowa, powstała w 1943 roku po przekształceniu i zreorganizowaniu Związku Walki Zbrojnej, była największą organizacją polskiego podziemia w czasie II wojny światowej. Więcej »
-
Getto warszawskie - powstanie, granice, historia
Jeszcze przed II wojną światową Warszawa była uważana, oprócz Łodzi, za najbardziej „żydowskie” miasto Rzeczpospolitej. Było to związane z bardzo dużą ilością rodzin wyznania mojżeszowego, jak również ich dużego wpływu na życie miejskie. Budziło to oczywiście skrajnie różne reakcje,... Więcej »
-
Eksterminacyjne ludności polskiej na terenach okupowanych - zbrodnie nazistowskie na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej
Już pierwsze godziny agresji niemieckiej na państwo polskie były nacechowane brutalnością i brakiem poszanowania dla życia Polaków, o czym świadczyć mogą liczne i częste naloty niemieckich samolotów na kolumny uciekinierów. Jeszcze przed rozpoczęciem wojny Adolf Hitler w swoich... Więcej »
-
Podział ziem polskich w 1939 - IV rozbiór Polski
Rozpoczęta 1 września 1939 roku zbrojna inwazja Niemiec i ZSRR na Polskę doprowadziła w ciągu miesiąca do upadku budowanej od dwudziestu lat państwowości. Skończyła się tym samym krótka epoka samodzielnych rządów i tworzenia podstaw silnego państwa. Zwycięskie państwa – III Rzesza i ZSRR –... Więcej »