Traktat pokojowy z Turcją (1920) - postanowienia

Turcja przyłączyła się do I wojny skuszona perspektywami odbudowy dawnej strefy wpływów, między innymi dawnych terytoriów utraconych na rzecz Rosji i terenów zajmowanych przez Imperium Brytyjskie. Rzeczywistość prędko zweryfikowała tureckie ambicje, okazało się bowiem, że państwo to jest za słabe i nie stanowiło równorzędnego przeciwnika dla wojsk Ententy. W roku 1918 Turcja została, podobnie jak pozostałe Państwa Centralne, zmuszona do kapitulacji i zawieszenia broni.

Do podpisania traktatu pokojowego z Turcją doszło 10.08.1920 w Sevres. Najbardziej bolesne dla Turcji były oczywiście rozległe straty terytorialne. Praktycznie całe terytorium tureckie na Półwyspie Arabskim zostało oddane w zarząd międzynarodowy, w praktyce zaś – podzielone pomiędzy Anglię i Francję. Turcja została ograniczona do swoich posiadłości w Azji mniejszej. Na dodatek traciła ona na rzecz Grecji Trację i półwysep Gallipoli. Cieśniny czarnomorskie zostały zdemilitaryzowane i oddane pod zarząd międzynarodowy. Turcja została oczywiście zmuszona do wypłacenia dużych kontrybucji wojennych, a jej armia i flota zostały poważnie zredukowane. Zabroniono jej posiadania lotnictwa wojskowego i ciężkiego sprzętu.

Losy traktatu pokojowego z Turcją znacznie różnią się jednak od pozostałych umów z pokonanymi Państwami Centralnymi. Już wkrótce po podpisaniu traktatu w Sevres doszło do zamachu stanu i obalenia sułtana, a Turcja stała się republiką rządzoną przez „młodych Turków”, z Mustafą Kemalem na czele. Wkrótce doszło też do wojny z Grecją o tereny przyznane jej w traktacie, którą to wojnę udało się Turcji zdecydowanie wygrać. W związku z tak szerokimi zmianami traktat w Sevres nigdy nie wszedł w życie. Doszło do jego rewizji i w roku 1923 w Lozannie podpisano nową wersję traktatu. Turcja zachowała Anatolię i Trację, doszło do szeroko zakrojonej wymiany ludności pomiędzy Grecją a Turcją. Jednocześnie też „młodzi Turcy” zaczęli powolny proces reformowania i „europeizacji” państwa tureckiego.

Polecamy również:

  • Sprawa polska na konferencji wersalskiej

    18 stycznia 1919 roku w Paryżu rozpoczęła się konferencja pokojowa, mająca na celu opracowanie i wprowadzenie w życie traktatu kończącego I wojnę światową. Dla wszystkich obserwatorów sceny politycznej stawało się jasne, że zjazd przedstawicieli zwycięskich mocarstw będzie punktem zwrotnym w historii Europy,... Więcej »

  • Traktat pokojowy z Austrią (1919) - postanowienia

    Niezależne państwo austriackie powstało w wyniku rozpadu dawnej monarchii austro – węgierskiej, do którego doszło na przełomie października i listopada 1918 roku. Podobnie jak Węgry, to Austria została uznana za bezpośredniego spadkobiercę idei i zobowiązań byłego państwa Habsburgów, stąd też... Więcej »

  • Traktat pokojowy z Bułgarią (1919) - postanowienia

    Bułgaria włączyła się do I wojny światowej po stronie Państw Centralnych w roku 1915, po długim okresie wahania i różnorakich zabiegów niemieckich z jednej, a angielsko – francuskich z drugich. Tym, co ostatecznie popchnęło Bułgarów w stronę wojny była chęć odzyskania terytoriów... Więcej »

  • Traktat w Trianon - postanowienia, historia

    W czasie I wojny światowej Węgry stanowiły drugi, oprócz Austrii, człon monarchii habsburskiej. Dopiero wydarzenia z przełomu października i listopada 1918 doprowadziły do rozpadu Austro – Węgier i formalnego odłączenia się Węgier od reszty monarchii. Wkrótce państwo węgierskie stało się jednym... Więcej »

  • Liga Narodów - historia, cele, osiągnięcia, struktura

    Jeszcze w czasie trwania I wojny światowej przywódcy państw Ententy rozważali zaproponowane przez prezydenta USA plany utworzenia organizacji międzynarodowej, która angażowałaby wszystkie ważniejsze potęgi światowe. Istnienie takiej „światowej rady” miało zapobiec wybuchowi kolejnej wojny... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26