Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

David Lloyd George - biografia, polityka, zasługi

Ostatnio komentowane
k00zak
dd • 2020-02-17 18:38:28
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
co te ruskie wymyslaja ,Chruszczow siedzial 3 mce w AMERYCE i prosil o pomoc,bo juz caly r...
ala • 2020-02-13 22:41:05
bardziej chodzilo mi o jakies konkretne przyklady
Mareczkoskoxx • 2020-02-13 17:58:09
Super tekst, pomógł mi w zadaniu polecam buziaczki :*
Kamilek • 2020-02-13 10:31:47
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

David Lloyd George urodził się 17.01.1863 w Manchesterze, na terytorium Imperium Brytyjskiego. Wywodził się ze średnio zamożnej rodziny o walijskich korzeniach. Początkowo uczył się w lokalnych szkołach, by później, za radą wuja, rozpocząć studia prawnicze.  W roku 1885 założył już własną kancelarię prawniczą, którą później prowadził z bratem. Jednocześnie zaś coraz mocniej zaczął interesować się polityką.

Po krótkim okresie we władzach lokalnych młody Lloyd George został wybrany w roku 1900 do Izby Gmin. Był jej najmłodszym członkiem w tym czasie.  W początkach swojej kariery skupiał się głównie na stosunkach wewnętrznych panujących w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w Walii. Od 1905 roku wchodził w skład rządu.

Prawdziwa kariera Lloyda George'a zaczęła się wraz z wybuchem I wojny światowej. Mimo że nie był zwolennikiem wojny, poparł przyłączenie się Wielkiej Brytanii do konfliktu, jako czyn konieczny dla interesów narodowych. W roku 1915 został mianowany pierwszym ministrem uzbrojenia. Przeprowadził wtedy gruntowną mobilizację i reorganizację systemu dostaw. W roku 1916 lord Horatio Kitchener, minister wojny, zginął w czasie morskiej podróży do Rosji. Jego miejsce zajął Lloyd George. 

Polecamy również:

 • Sprawa polska na konferencji wersalskiej

  18 stycznia 1919 roku w Paryżu rozpoczęła się konferencja pokojowa, mająca na celu opracowanie i wprowadzenie w życie traktatu kończącego I wojnę światową. Dla wszystkich obserwatorów sceny politycznej stawało się jasne, że zjazd przedstawicieli zwycięskich mocarstw będzie punktem zwrotnym w historii Europy,... Więcej »

 • Traktat pokojowy z Austrią (1919) - postanowienia

  Niezależne państwo austriackie powstało w wyniku rozpadu dawnej monarchii austro – węgierskiej, do którego doszło na przełomie października i listopada 1918 roku. Podobnie jak Węgry, to Austria została uznana za bezpośredniego spadkobiercę idei i zobowiązań byłego państwa Habsburgów, stąd też... Więcej »

 • Traktat pokojowy z Bułgarią (1919) - postanowienia

  Bułgaria włączyła się do I wojny światowej po stronie Państw Centralnych w roku 1915, po długim okresie wahania i różnorakich zabiegów niemieckich z jednej, a angielsko – francuskich z drugich. Tym, co ostatecznie popchnęło Bułgarów w stronę wojny była chęć odzyskania terytoriów... Więcej »

 • Traktat w Trianon - postanowienia, historia

  W czasie I wojny światowej Węgry stanowiły drugi, oprócz Austrii, człon monarchii habsburskiej. Dopiero wydarzenia z przełomu października i listopada 1918 doprowadziły do rozpadu Austro – Węgier i formalnego odłączenia się Węgier od reszty monarchii. Wkrótce państwo węgierskie stało się jednym... Więcej »

 • Traktat pokojowy z Turcją (1920) - postanowienia

  Turcja przyłączyła się do I wojny skuszona perspektywami odbudowy dawnej strefy wpływów, między innymi dawnych terytoriów utraconych na rzecz Rosji i terenów zajmowanych przez Imperium Brytyjskie. Rzeczywistość prędko zweryfikowała tureckie ambicje, okazało się bowiem, że państwo to jest za... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =