Georges Clemenceau był często nazywany „starym tygrysem” polityki francuskiej i międzynarodowej. Urodził się 28.09.1841 roku w Mouilleron-en-Pareds, w dosyć zamożnej rodzinie handlarzy i działaczy politycznych. Na pewno ukształtowało to częściowo jego charakter. Studiował najpierw w Nantes, później zaś medycynę w Paryżu, nie ukończył jednak studiów (udało mu się uzyskać tytuł doktora dopiero w roku 1865). Ze względu na swoją działalność polityczną i niechęć do rządów Napoleona III był przejściowo aresztowany, ostatecznie zaś, unikając więzienia, musiał udać się na emigrację. Spędził kilka lat w Stanach Zjednoczonych.
Do Francji powrócił dopiero po upadku Napoleona III i ustanowieniu republiki, w której zaczął robić znakomitą i szybką karierę polityczną. Jego kariera doznała jednak przejściowego załamania, kiedy to wyszły na jaw jego powiązania ze skandalem finansowym dotyczącym budowy kanału panamskiego. Przejściowo wycofał się z polityki, poświęcając się swojej pasji wydawniczej i reporterskiej. Powrócił do polityki na początku XX wieku, zostając premierem w latach 1906 – 1909. Jest przez to jednym z głównych twórców i zwolenników Trójporozumienia (Ententy). W polityce zagranicznej był zaciekłym wrogiem Niemiec.
Clemenceau powrócił na stanowisko premiera Francji w roku 1917, kiedy ta znajdowała się w dosyć trudnej sytuacji wewnętrznej. Społeczeństwo francuskie było zmęczone wojną, a przez armię przetoczyła się fala buntów. „Staremu Tygrysowi” udało się jednak opanować sytuację wewnętrzną i stłumić opozycję w stosunku do wojny, jak również znacznie polepszyć współpracę z rządami koalicjantów. Należał do „Wielkiej Czwórki” konferencji paryskiej, stojąc na stanowisku wzmocnienia Polski i maksymalnego osłabienia Niemiec.
Po przegranych wyborach prezydenckich w roku 1920 wycofał się praktycznie z polityki. Skupił się wtedy na podróżowaniu, pisaniu i wydawaniu. Otoczony powszechnym szacunkiem rodaków, jak również wielu polityków byłej Koalicji stał się jednym z symboli zwycięstwa Ententy. Zmarł w Paryżu 24.11.1929 roku.
Georges Clemenceau - biografia, polityka, dokonania
Polecamy również:
-
Sprawa polska na konferencji wersalskiej
18 stycznia 1919 roku w Paryżu rozpoczęła się konferencja pokojowa, mająca na celu opracowanie i wprowadzenie w życie traktatu kończącego I wojnę światową. Dla wszystkich obserwatorów sceny politycznej stawało się jasne, że zjazd przedstawicieli zwycięskich mocarstw będzie punktem zwrotnym w historii Europy,... Więcej »
-
Traktat pokojowy z Austrią (1919) - postanowienia
Niezależne państwo austriackie powstało w wyniku rozpadu dawnej monarchii austro – węgierskiej, do którego doszło na przełomie października i listopada 1918 roku. Podobnie jak Węgry, to Austria została uznana za bezpośredniego spadkobiercę idei i zobowiązań byłego państwa Habsburgów, stąd też... Więcej »
-
Traktat pokojowy z Bułgarią (1919) - postanowienia
Bułgaria włączyła się do I wojny światowej po stronie Państw Centralnych w roku 1915, po długim okresie wahania i różnorakich zabiegów niemieckich z jednej, a angielsko – francuskich z drugich. Tym, co ostatecznie popchnęło Bułgarów w stronę wojny była chęć odzyskania terytoriów... Więcej »
-
Traktat w Trianon - postanowienia, historia
W czasie I wojny światowej Węgry stanowiły drugi, oprócz Austrii, człon monarchii habsburskiej. Dopiero wydarzenia z przełomu października i listopada 1918 doprowadziły do rozpadu Austro – Węgier i formalnego odłączenia się Węgier od reszty monarchii. Wkrótce państwo węgierskie stało się jednym... Więcej »
-
Traktat pokojowy z Turcją (1920) - postanowienia
Turcja przyłączyła się do I wojny skuszona perspektywami odbudowy dawnej strefy wpływów, między innymi dawnych terytoriów utraconych na rzecz Rosji i terenów zajmowanych przez Imperium Brytyjskie. Rzeczywistość prędko zweryfikowała tureckie ambicje, okazało się bowiem, że państwo to jest za... Więcej »