Stronnictwo białych - program, proponowane zmiany, przywódcy

Stronnictwo białym było drugim, obok czerwonych, ruchem politycznym powstałym na przełomie lat 50. i 60. XIX wieku. W przeciwieństwie do czerwonych byli raczej umiarkowani w swoich poglądach. Należeli do niej głównie przedstawiciele inteligencji, bogaci mieszkańcy miast, członkowie legalnego Towarzystwa Rolniczego (od 1858 roku) i osoby wierzące generalnie w powolne budowanie podstaw państwowości. Popierała ich także duża grupa ziemian.

Biali uważali, że nie należy śpieszyć się z decyzją o powstaniu i że powinno ono wybuchnąć w sprzyjającej sytuacji politycznej. Do tego czasu planowali powolną rozbudowę struktur podziemnych, połączoną z działalnością legalną  i półlegalną. Potępiali przedwczesne rozpoczęcie walki zbrojnej i przez to byli przeciwnikami czerwonych. W sprawach agrarnych opowiadali się głównie za stopniowym uwłaszczeniem chłopów, za odpowiednim odszkodowaniem. Utrzymywali żywe i bliskie stosunki z kołami politycznymi emigracji, zwłaszcza zaś z jej kołami umiarkowanymi (np. Hotel Lambert).

Kiedy doszło do wybuchu powstania biali nie przyłączyli się od razu, czekając na rozwój sytuacji. Ostatecznie postanowili o wsparciu czerwonych, jednak dwa stronnictwa nigdy nie współpracowały dobrze i często działały w sprzecznych kierunkach, szkodząc tylko powstaniu.

Ważnymi postaciami tego obozu byli Leopold Kronenberg, Karol Majewski i Andrzej Zamoyski.

Polecamy również:

  • Sytuacja Polaków w zaborze rosyjskim po powstaniu listopadowym

    Klęska powstania listopadowego we wrześniu 1831 jest końcem dawnej autonomii, jaką w obrębie Rosji cieszyło się Królestwo Polskie. Jednym z następstw zrywu niepodległościowego była fala represji, które rozciągnęły się w czasie na wiele lat. Więcej »

  • Stronnictwo czerwonych - poglądy, członkowie

    Na początku lat 60. w Królestwie Polskim pojawiły się dwa silne i przeciwstawne sobie obozy polityczne, mimo że obydwa dążyły do tego samego – odzyskania niepodległości przez Polskę. Radykalniejszym ze stronnictw byli tzw. „czerwoni” - wierzący w konieczność jak najszybszego wywołania... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
9
kjkjkjkjk] • 2021-01-16 12:36:17
p
carlos • 2021-01-16 08:12:48
okej dzk
uga buga • 2021-01-15 10:25:25
piotr - dziękujemy za zwrócenie uwagi - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-01-15 08:15:00
bardzo fajny tekst
lucek pucek • 2021-01-14 18:40:10