Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Powstanie warszawskie - skutki, znaczenie

Ostatnio komentowane
cienko
WOOO • 2020-02-26 18:33:17
super omawiamy tą lekturę teraz pani nam poleciła tą stronę jesteś super koffam cię
gosia • 2020-02-26 05:31:36
o jo nie wierze ile tego jest jak jo nie zdom..
wahelxpompa • 2020-02-25 22:22:02
„Alkiny to węglowodory nienasycone, zawierające co najmniej jedno potrójne wiązanie ...
grzegorz • 2020-02-26 10:55:43
Jeszcze nadmienię, że piszemy 0°C, a nie 0 st. C. Cóż to, autor nie umie uzyskać zna...
grzegorz • 2020-02-26 10:53:09
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Począwszy od 1 sierpnia 1944 roku, Armia Krajowa toczyła ciężkie walki z przeważającymi siłami niemieckimi o zdobycie Warszawy własnymi siłami. Powstanie to było jednym z najtragiczniejszych epizodów II wojny światowej. Ostatecznie, po 63 dniach walk opór polski został całkowicie stłumiony. W wyniku walk zginęło około 20 tysięcy powstańców, około 2 tysięcy (wedle innych opracowań – 10 tysięcy) Niemców i około 200 000 cywilów - mieszkańców Warszawy. Straty były więc ogromne, zwłaszcza w osobach niezaangażowanych w walkę. Było to skutkiem niemieckiego planu stłumienia powstania, zakładającego użycie najgorszych, karnych jednostek, którym pozwolono na najstraszniejsze zbrodnie w celu zastraszenia powstańców.

Na przełomie jesieni i zimy 1944 praktycznie cała ludność Warszawy została zmuszona do opuszczenia miasta. Niektórzy z cywili trafili do różnego typu obozów, inni zostali wysłani na roboty do Niemiec. Miasto zostało praktycznie całkowicie opuszczone. Wkrótce potem jednak ponownie wróciły do niego oddziały niemieckie. Hitler postanowił ukarać buntownicze miasto i nakazał jego zrównanie z ziemią – Warszawa miała istnieć jedynie jako punkt przeładunkowy dla pociągów. Rozkaz wykonano niezwykle

Polecamy również:

  • Powstanie warszawskie - przebieg (streszczenie), dowódcy, najważniejsze informacje

    Zryw Armii Krajowej, mający doprowadzić do opanowania stolicy kraju, został sprowokowany przez nasilające się pogłoski o Armii Czerwonej na przedmieściach miasta i chęci odzyskania Warszawy własnymi silami. Na godzinę „W”, czyli godzinę rozpoczęcia powstania wybrano 17.00 1 sierpnia 1944 roku. Więcej »

  • Ocena powstania warszawskiego - za i przeciw

    Powstanie warszawskie stało się jednym z najbardziej zaciekle dyskutowanych i ocenianych wydarzeń w historii nie tylko Polski, ale i całej II wojny światowej. Od pokoleń między kolejnymi grupami historyków, polityków i dziennikarzy toczą się niekończące się dyskusje na temat konieczności powstania,... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =