Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rośliny żywieniowe - strona 4

Wymaga też obfitego nawadniania (lub opadów),  nawożenia i dużego nasłonecznienia. Dobrze udaje się n różnych glebach. Oprócz ziarna dostarcza też bardzo dużej ilości zielonej masy, co czyni z niej ważną rośliną paszową (paszą może być też ziarno).

Trzecią pod względem areału upraw rośliną zbożową na świecie jest ryż siewny (153 mln ha w 2010 roku). Udomowiony w Azji (w Chinach jest regularnie uprawiany od 5 tys. lat p.n.e.), jest bogatym źródłem skrobi, a jeśli nie zostanie w pełni obłuskany (ryż brązowy) również mikroelementów. Do dnia dzisiejszego jest głównym składnikiem diety mieskańców zji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Najlepsze plony daje, gdy gleba zawiera pewną ilość gliny, słabo przepuszczalnej dla wody. W obszarach górskich uprawia się  odmianę suchą ryżu dającą mniejsze plony. Większe znaczenie ma ryż mokry, który po wysianiu i wykiełkowaniu wymaga przesadzenia na poletka zalane wodą o głębokości 5-10 cm. Na obszarach o urozmaiconym ukształtowaniu terenu (np. w Japonii, czy na Filipinach) powszechne jest tarasowanie pól ryżowych w celu utrzymania wody na płaskich poletkach. Uprawy ryżu dobrze udają się w klimacie wilgotnym strefy podzwrotnikowej i

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Zobacz również

 • Czynniki rozwoju rolnictwa - pozaprzyrodnicze i przyrodniczne - geografia

  Czynniki (albo inaczej uwarunkowania) rozwoju rolnictwa to warunki, które decydują o charakterze rolnictwa danego kraju i regionu.

  Więcej
 • Typy rolnictwa na świecie (rolnictwo ekstensywne, intensywne, pierwotne, tradycyjne i in.) - geografia

  Wyróżniając typy rolnictwa lub inaczej systemy rolniczego gospodarowania (i zaliczając produkcję rolniczą danego obszaru do określonego typu) uwzględniamy 3 główne kryteria: - cechy społeczne i własnościowe rolnictwa (związane z własnością ziemi uprawnej), - cechy produkcyjne rolnictwa (związane z kierunkami i wielkoś...

  Więcej
 • Rośliny przemysłowe w Polsce i na świecie - przykłady

  Rośliny uprawne uprawiane jako surowiec produkcyjny zakładów oraz całych galęzi przemysłu to inaczej rośliny przemysłowe. Zaliczamy do nich:- rośliny oleiste (np. rzepak, słonecznik, olejowiec gwinejski), - rośliny włókniste (np. len, konopie siewne, bawełna), - niektóre rośliny okopowe (np. ziemniak jako surowiec ...

  Więcej
 • Rośliny pastewne

  Rośliny uprawiane na paszę (pożywienie) dla zwierząt hodowlanych to inaczej rośliny pastewne. Część z nich jest również uprawiana jako rośliny żywieniowe i przemysłowe (np. ziemniak).

  Więcej
 • Zwierzęta hodowlane na świecie - geografia

  Zwierzęta hodowlane to zwierzęta udomowione lub dzikie/nie udomowione (jeleniowate, zwierzęta futerkowe, strusie, krokodyle i inne), które są chowane (mają zapewnione pożywienie, schronienie oraz możliwość odpoczynku i  rozrodu) w gospodarstwach rolnych, na specjalistycznych fermach, w laboratoriach i w domach.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (3)
Wynik działania 5 + 5 =
aNia_69
2016-02-11 19:57:49
oco wam lódzie hodzi ?
Jenusz
2016-02-11 15:58:46
wes zie zamkij lepirj bo sam bys tak nie napisau
kut6s
2016-02-11 15:57:41
taki se raczej kópa
Ostatnio komentowane
fajne
test • 2020-04-05 09:12:48
uwu
uwu • 2020-04-05 09:10:20
hi
AJMI • 2020-04-05 07:57:58
No
Ktoś coś • 2020-04-04 18:36:20
xD
Wojciech Stożek • 2020-04-04 14:05:03