przemysłowych, często jako półprodukty dla innych branży przemysłu, zalicza się tu m.in.: przemysł chemiczny, metalurgiczny, czy maszynowy, zakłady przemysłu ciężkiego często przyczyniają się do znacznego zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego)
i przemysł lekki (wytwarzający zwykle produkty konsumpcyjne, zalicza się tu przede wszystkim przemysł włókienniczy, odzieżowy i skórzany ale też przemysł ceramiczny i spożywczy).
Jeszcze inaczej działalność przemysłową klasyfikuje tradycyjnie stosowany w Polsce podział przemysłu na gałęzie i branże. Wyróżniamy następujące gałęzie przemysłu:
- przemysł paliwowo-energetyczny (skupiający branże: węglową - zajmującą się wydobyciem węgla kamiennego i brunatnego, paliwową – zajmującą się wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego, produkcją paliw w rafineriach i koksu w koksowniach oraz energetyczną – zajmującą się produkcją energii elektrycznej),
- przemysł metalurgiczny (branże: kopalnictwa i hutnictwa rud żelaza oraz kopalnictwa i hutnictwa metali nieżelaznych),
- przemysł elektromaszynowy (branże: metalowa, maszynowa, przemysłu środków transportu, precyzyjna oraz elektrotechniczna i elektroniczna),
- przemysł chemiczny (zarówno produkcja kwasu siarkowego, jak włókien sztucznych, czy lekarstw),
- przemysł mineralny (z branżami: przemysł materiałów budowlanych, szklarski i ceramiczny),
- przemysł lekki (w węższym znaczeniu tego słowa, z branżami: włókienniczą, odzieżową i skórzaną),
- przemysł drzewno-papierniczy (branże: drzewna i celulozowa-papiernicza),
- przemysł spożywczy (rzeźnie, mleczarnie, młyny, browary i inne),
i inne (poligraficzny – czyli drukarski, paszowy itp.).
Wśród gałęzi przemysłu wyróżniane są często gałęzie tradycyjne (rozwijające się w XIX i e pierwszej połowie XX wieku) – przemysł włókienniczy, górnictwo, przemysł metalurgiczny, niektóre działy przemysłu chemicznego, w krajach wysokorozwiniętych znajdujące się obecnie często w kryzysie
oraz gałęzie nowoczesne, w których produkty finalne są skomplikowane a wykorzystywane surowce i półprodukty znacznie przetworzone (np. przemysł samochodowy, kosmetyczny itp.). W odniesieniu do najbardziej nowoczesnych działów przemysłu, stosujących najnowsze rozwiązania techniczne (przemysł lotniczy, elektroniczny, farmaceutyczny, optyczny itp.) stosujemy określenie przemysłu zaawansowanych technologii (high-tech).
W zestawieniach statystycznych przemysł często występuje razem z budownictwem i działalnością montażową (jako drugi dział gospodarki).
Nauką geograficzną zajmującą się produkcją przemysłową jest geografia przemysłu. Zajmuje się ona przestrzennymi aspektami prowadzenia działalności przemysłowej i ich zmianami w czasie. Bada m.in.: rozmieszczenie działalności przemysłowej, czynniki lokalizacji zakładów przemysłowych różnych branż, procesami koncentracji zakładów przemysłowych (tworzenia okręgów przemysłowych) oraz deindustrializacji, restrukturyzacji przemysłu w ujęciu regionalnym itp.