Jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu jest przemysł metalurgiczny. Do działalności przemysłu metalurgicznego zaliczane jest:
- wydobywanie rud metali (chociaż nie zawsze, zdarza się, że jako przemysł metalurgiczny rozumiemy tylko przerób tych rud),
- ich wstępna obróbka (gł. wzbogacanie rud),
- uzyskania z rud czystego metalu oraz stopów metali (zajmuje się tym hutnictwo) poprzez spiekanie i wytop (obróbkę cieplną - pirometalurgię), ługowanie rud (hydrometalurgia) i elektrolizę stopionych rud metali – elektrometalurgię (m.in. pozyskiwanie aluminium i rafinacja, czyli oczyszczanie miedzi), współcześnie coraz większe znaczenie w produkcji metali ma przetapianie złomu,
- obróbka cieplna (odlewnie), plastyczna (kuźnie, walcownie) i obróbka skrawaniem w celu uzyskania produktów hutniczych o różnym kształcie i grubości.
Wydobycie i wytop metali znane były na długo przed rewolucją przemysłową, już w czasach przedhistorycznych (7-8 tys. lat temu). Wytop metali prowadzono aż do XVIII w. w zakładach o charakterze manufaktur.
Od dominującego w danym okresie w produkcji narzędzi metalu/stopu metalów pochodzą nazwy etapów rozwoju cywilizacji technicznej człowieka (epoka brązu, epoka żelaza).
Produkty