Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Główne cechy klimatu Polski - strona 3

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Polski w umiarkowanych szerokościach geograficznych jest przewaga strefowej cyrkulacji atmosferycznej (wiatrów zachodnich, a w dalszej kolejności wschodnich). W sumie jednak cyrkulacja atmosferyczna nad Polską odznacza się dużą zmiennością.

Ta zmienność kierunku i prędkości wiatru, jak również wspomniane występowanie aż 6 pór roku są związane z inną cechą klimatu Polski, jaką jest duża zmienność pogody z dnia na dzień. Wynika ona z przemieszczania się nad Polską mas powietrza (o różnych właściwościach termicznych i wilgotnościowych) i rozdzielających je frontów atmosferycznych (z przejściem frontu wiąże się: wzrost zachmurzenia, wystąpienie opadów zmiany ciśnienia atmosferyczne i kierunku wiatru, którego prędkość okresowo wzrasta, po przejściu frontu znacznie może zmienić się tez temperatura powietrza).
Dynamika atmosfery nad Polską najmniejsza jest jesienią i właśnie wtedy często obserwujemy długie okresy pogody wyżowej i bezopadowej (chociaż czasami chłodnej i mglistej). Czynniki cyrkulacyjne są też odpowiadają też za występowanie anomalii pogodowych (czasami październik jest cieplejszy od września, a w zimie okresy silnych mrozów przeplatają się z odwilżami).

Inną ważną cechą

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Czynniki kształtujące klimat Polski

    Wśród czynników decydujących o przewodnich cechach i zróżnicowaniu klimatu Polski należy wymienić: położenie Polski w umiarkowanych szerokościach geograficznych, położenie Polski w Europie Środkowej, położenie przy brzegu Morza Bałtyckiego, ukształtowanie terenu, w tym zwłaszcza... Więcej »

  • Regiony klimatyczne Polski - charakterystyka, temperatury

    W. Okołowicz i D. Martyn wydzielili następujące regiony klimatyczne Polski: pomorski, mazurski, śląsko-wielkopolski, mazowiecko-podlaski, małopolski (z krainą świętokrzyską), wyżynny lubelski, sudecki i karpacki oraz kilka podregionów o charakterze przejściowym. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =