Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Główne cechy klimatu Polski - strona 2

temperatura powietrza jest wyższa niż 5,0°C ale nie przekracza 15,0°C),
- przedzimie (w okresie poletniego spadku temperatury powietrza średnia dobowa temperatura powietrza jest wyższa niż 0,0°C ale nie przekracza 5,0°C).

W cyklu rocznym zmienia się też natężenie procesów konwekcyjnych, czyli pionowych ruchów powietrza atmosferycznego. Zmiany te związane są z silnym ogrzewaniem podłoża latem w ciągu długiego dnia, sprzyjającym rozwojowi konwekcji
i silnym wychładzaniem podłoża jesienią i zimą w trakcie długich nocy, kiedy tworzą się inwersje termiczne hamujące konwekcję.
W efekcie latem częściej tworzą się chmury konwekcyjne (cumulus i cumulonimbus), a w zimie chmury warstwowe. Jako, że chmury konwekcyjne nie zakrywają całego nieba, a chmury warstwowe często tak, ogólne zachmurzenie nieba jest latem mniejsze niż zimą (najbardziej pochmurne miesiące w Polsce to poza górami listopad i grudzień).
Chmury konwekcyjne charakteryzują się dużo większą zawartością wody niż chmury warstwowe. Stąd letnie opady konwekcyjne przynoszą więcej wody niż opady występujące w chłodnej części roku (mimo, że w chłodnej części roku dni z opadem jest więcej niż na wiosnę i latem).

Innym efektem położenia

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Zobacz również

 • Czynniki kształtujące klimat Polski

  Wśród czynników decydujących o przewodnich cechach i zróżnicowaniu klimatu Polski należy wymienić: położenie Polski w umiarkowanych szerokościach geograficznych, położenie Polski w Europie Środkowej, położenie przy brzegu Morza Bałtyckiego, ukształtowanie terenu, w tym zwłaszcza równoleżnikowy ukła...

  Więcej
 • Regiony klimatyczne Polski - charakterystyka, temperatury

  W. Okołowicz i D. Martyn wydzielili następujące regiony klimatyczne Polski: pomorski, mazurski, śląsko-wielkopolski, mazowiecko-podlaski, małopolski (z krainą świętokrzyską), wyżynny lubelski, sudecki i karpacki oraz kilka podregionów o charakterze przejściowym.

  Więcej

Losowe zadania

 • Oblicz stężenie jonów znając wartość K

  Oblicz stężenie jonów oraz stężenie niezdysocjowanego kwasu mrówkowego, jeżeli stała dysocjacji roztworu tego kwasu o stężeniu 0,2 mol/dm3 wynosi K = 1,86×10-4.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Powstanie islamu

  Uzupełnij tekst dotyczący początków islamu. Islam (co po arabsku oznacza „poddanie się woli bożej”) powstał na Półwyspie ____ na początku __ wieku naszej ery. Założycielem islamu i jego głównym prorokiem był ____ – kupiec pochodzący z Mekki. W 40 roku życia doznał on objawienia, w którym...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Właściwości cholesterolu

  Wymień trzy funkcje cholesterolu jakie spełnia w organizmach zwierzęcych.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Czasowniki dokonane i niedokonane

  Rozpoznaj aspekt (dokonany lub niedokonany) podanych czasowników. Wróciłem nakrzyczę Chodzę Zrobiła Będę tańczył Zamroziłeś Uczeszę Piszę Przeczytałem Robiłem

  0 Odpowiedz Więcej
 • Legendarni książęta piastowscy

  Wymień legendarnych książąt Polan - poprzedników (i przodków) Mieszka I. Określ, z jakiego średniowiecznego źródła historycznego pochodzą informacje o ich imionach. Zastanów się, dlaczego nazywa się ich „legendarnymi” władcami.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
To brzmi realnie. To brzmi sensownie.
RockAlone2k • 2020-04-07 09:28:14
przydaje sie ale powinny byc lepsze rysunki
mokry balwan • 2020-04-07 09:27:42
Ciekawe
JJBAGGON • 2020-04-07 09:27:40
A mogli byście opisać jego sylwetkę?!
Kawaiikamsp • 2020-04-07 09:00:36
ciekawe
ktoś napewno • 2020-04-06 19:09:17