Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Chiralność i izomeria przestrzenna alkanów

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Oprócz izomerii konstytucyjnej, drugim ważnym rodzajem izomerii jest izomeria przestrzenna. Izomery przestrzenne to związki, które mają taki sam wzór sumaryczny, taki sam szkielet węglowy, te same grupy funkcyjne (położone tak samo), ale różnią się budową przestrzenną cząsteczki – wzajemnym rozmieszczeniem poszczególnych jej fragmentów w przestrzeni. Rozróżniamy 2 rodzaje izomerów przestrzennych: diastereoizomery oraz enancjomery. Enancjomery to szczególny rodzaj izomerów przestrzennych – enancjomerami nazywamy dwie cząsteczki chemiczne, które są wzajemnie odbiciami lustrzanymi (tak jak np. prawa i lewa dłoń). Diastereoizomerami nazywamy wszystkie izomery przestrzenne, które nie są względem siebie enancjomerami. Wyróżniamy kilka rodzajów diastereoizomerów, są one opisane poniżej.

Enancjomery i chiralność

Istnienie par enancjomerów (cząsteczek, które są względem siebie odbiciami lustrzanymi) związane jest ze zjawiskiem chiralności. Chiralność (gr. Cheiros – dłoń) to zjawisko polegające na braku symetrii płaszczyznowej – przedmiot chiralny nie posiada płaszczyzny symetrii. W życiu codziennym możemy wyróżnić cały szereg przedmiotów chiralnych tak jak np. nasze stopy czy dłonie.Lludzka

Polecamy również:

  • Izomeria alkanów – izomery konstytucyjne – przykłady, zadania

    Izomery to związki chemiczne posiadające taki sam skład pierwiastkowy, ale różniące się strukturą chemiczną. Zależnie od różnicy w strukturze, wyróżniamy różne typy izomerii, np. izomerię konstytucyjną, izomerię przestrzenną czy izomerię optyczną. Więcej »

  • Spalanie alkanów

    Alkany spalają się w zalezoności od ilości dostępnego tlenu do wody i dwutlenku węgla, wody i tlenku węgla lub wody i sadzy. Więcej »

  • Zastosowanie alkanów

    Alkany znajdują szereg zastosowań w przemyśle – jako składniki  ropy naftowej i gazu ziemnego stanowią podstawowe surowce energetyczne. Oprócz produkcji różnego rodzaju paliw (olej napędowy, benzyna, oleje opałowe, LPG i inne), alkany znajdują szerokie zastosowanie jako lotne... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =