Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Spalanie alkanów

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Alkany- węglowodory nasycone spalają się całkowicie w tlenie, z utworzeniem odpowiednich ilości dwutlenku węgla i wody. Reakcję całkowitego spalania alkanu o wzorze sumarycznym C_nH_{2n+2, można zapisać równaniem (1). Ilość cząsteczek tlenu potrzebną do całkowitego spalenia jednej cząsteczki alkanu, w równaniu (1) oznaczoną jako n, można wyliczyć łatwo ze wzoru (2) – jest ona zależna  od liczb atomów węgla i wodoru w cząsteczce.

C_nH_{2n+2} + xO_2 \rightarrow nCO_2 + (n+1)H_2O (1)

x= \frac{3n+1}{2} (2)

Spalanie całkowite zachodzi jedynie przy dużym dostepie tlenu. Często jednak w okresie ziomowym słyszy się o zatruciu czadem (czad tlenek węglaCO), dzieje się tak np. w mieszkaniach posiadających termę gazową czy junkers. Urządzenia takie spalając gaz ziemny (którego składnikiem jest głównie metan- alkan) przy niedostatecznym dostępie tlenu (np. kiepskiej wentylacji) spalają metan do tlenku węgla.

Spalanie do tlenku węgla nosi nazwę półspalania (wzór ogólny reakcja 3).

C_nH_{2n+2}+ \frac{2n+1}{2} O _{2} \rightarrow nCO+(n+1)H_2O (3)

Spalanie niecałkowite zachodzi przy bardzo ograniczonym dostępie tlenu, powstaje wówdzas sadza (równanie 4).

C_nH_{2n+2}+ \frac{n+1}{2} O _{2} \rightarrow nC+(n+1)H_2O (4)

 

Przykład

Butan, alkan o wzorze C4H10, spala się całkowicie według równania (5);

 C_4H_{10} + 6 \frac{1}{2} O_2 \rightarrow 4CO_2 + 5H_2O(5)

W tym równaniu liczba atomów węgla w cząsteczce (n) wynosi 4, a liczba atomów wodoru

Polecamy również:

 • Izomeria alkanów – izomery konstytucyjne – przykłady, zadania

  Izomery to związki chemiczne posiadające taki sam skład pierwiastkowy, ale różniące się strukturą chemiczną. Zależnie od różnicy w strukturze, wyróżniamy różne typy izomerii, np. izomerię konstytucyjną, izomerię przestrzenną czy izomerię optyczną. Więcej »

 • Chiralność i izomeria przestrzenna alkanów

  Oprócz izomerii konstytucyjnej, drugim ważnym rodzajem izomerii jest izomeria przestrzenna. Izomery przestrzenne to związki, które mają taki sam wzór sumaryczny, taki sam szkielet węglowy, te same grupy funkcyjne (położone tak samo), ale różnią się budową przestrzenną... Więcej »

 • Zastosowanie alkanów

  Alkany znajdują szereg zastosowań w przemyśle – jako składniki  ropy naftowej i gazu ziemnego stanowią podstawowe surowce energetyczne. Oprócz produkcji różnego rodzaju paliw (olej napędowy, benzyna, oleje opałowe, LPG i inne), alkany znajdują szerokie zastosowanie jako lotne... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');