Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Alkany (węglowodory nasycone) - nazewnictwo, wzory strukturalne, właściwości, zadania

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Alkany- właściwości

Alkany to węglowodory nasycone, czyli takie, w których występują tylko pojedyncze wiązania węgiel-węgiel. Ze względu na strukturę szkieletu węglowego, alkany możemy podzielić na alkany otwartołańcuchowe, w których atomy węgla łączą się w łańcuchy o różnej długości i stopniu rozgałęzienie i cykloalkany, które w swojej strukturze zawierają pierścień złożony z atomów węgla. Proste alkany otwarto łańcuchowe i cykloalkany tworzą szeregi homologiczne, w których każdy kolejny związek tworzymy przez dodanie do poprzedniego jednej grupy -CH2- (metylenowej). Związki różniące się długością łańcucha (rozmiarem pierścienia) o jeden atom węgla, nazywamy homologami. I tak, dla alkanów łańcuchowych, pierwszym w szeregu jest metan, CH4, zawierający 1 atom węgla, natomiast najmniejszy cykloalkan to cyklopropan, C3H6. Ogólny wzór sumaryczny dla alkanów łańcuchowych to Cn2n+2, natomiast wzór ogólny dla cykloalkanów to CnH2n lub (CH2)n. Druga forma zapisu wzoru dla cykloalkanów podkreśla, że składają się one z powtarzających się grup metylenowych.Wzory i nazwy wybranych alkanów łańcuchowych przedstawiono w tabeli poniżej.

Alkany- wzory strukturalne


Węglowodory nasycone mogą być

Polecamy również:

 • Izomeria alkanów – izomery konstytucyjne – przykłady, zadania

  Izomery to związki chemiczne posiadające taki sam skład pierwiastkowy, ale różniące się strukturą chemiczną. Zależnie od różnicy w strukturze, wyróżniamy różne typy izomerii, np. izomerię konstytucyjną, izomerię przestrzenną czy izomerię optyczną. Więcej »

 • Chiralność i izomeria przestrzenna alkanów

  Oprócz izomerii konstytucyjnej, drugim ważnym rodzajem izomerii jest izomeria przestrzenna. Izomery przestrzenne to związki, które mają taki sam wzór sumaryczny, taki sam szkielet węglowy, te same grupy funkcyjne (położone tak samo), ale różnią się budową przestrzenną... Więcej »

 • Spalanie alkanów

  Alkany spalają się w zalezoności od ilości dostępnego tlenu do wody i dwutlenku węgla, wody i tlenku węgla lub wody i sadzy. Więcej »

 • Zastosowanie alkanów

  Alkany znajdują szereg zastosowań w przemyśle – jako składniki  ropy naftowej i gazu ziemnego stanowią podstawowe surowce energetyczne. Oprócz produkcji różnego rodzaju paliw (olej napędowy, benzyna, oleje opałowe, LPG i inne), alkany znajdują szerokie zastosowanie jako lotne... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =